HDP’li Doğan Bakana sordu: Madımak Davası neden zaman aşımı ile düşürülmek isteniyor?

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Önergede, geçtiğimiz hafta görülen 35 kişinin yakılarak  katledildiği Madımak Davası’nın neden zaman aşımı ile düşürülmek istendiğini sordu. 

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Sivas Madımak Davası’na ilişkin son gelişmeleri Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu.

Önergede, 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde 35 kişinin yakılarak katledilmesine ilişkin geçtiğimiz hafta görülen davada mahkemenin yurt dışında yaşayan iki sanık hakkında yeniden iade talebinin Adalet Bakanlığı’na bağlı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nce reddedilmesini ve Adalet Bakanlığı’na bağlı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü idari birim yetkisini aşarak mahkemeye ‘zaman aşımını değerlendirin, bu kişiler hakkında davayı düşürün’ uyarısında bulunmasının ne anlama geldiğini sordu.

“İNSANLIK SUÇU OLAN OLAYLARDA ZAMAN AŞIMI KALDIRILMALI”

Doğan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

* Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesinin iki sanığın iade edilmesine dair talebinin Uluslararası ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nce reddedilme gerekçesi nedir? Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesinin iade talebinin reddedilmesi teamüllere uygun mudur?
* Adalet Bakanlığına bağlı idari bir birim olan Uluslararası ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün davanın düşürülmesi yönündeki uyarısı ne anlama gelmektedir? İdari bir birimin mahkemeye uyarıda bulunması suç değil midir?
* Adalet Bakanlığı’na bağlı Uluslararası ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün mahkeme kararını uygulamaması hakkında bakanlık olarak bir soruşturma başlatılmış mıdır?
* İdarenin mahkemeye yönelik uyarısı hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa soruşturma hangi kapsam ve içeriktedir?
* Sivas Katliamı sanıklarından kaçı yurt dışındadır? Kaçı hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır? Sivas Katliamı sanıklarından kaçı hakkında iade talebinde bulunulmuştur?
* Sivas Katliamı davasında bugüne kadar kaç kişi ceza almıştır? Ceza alan hükümlüler ne kadar süre cezaevlerinde kalmışlardır?
* 15 Temmuz Darbe girişimi sonrasında yurt dışına kaçan ve/veya yurt dışında yaşayan sanıklar hakkında iade başvuruları yapılırken, Sivas Katliamının üzerinde 24 yıl geçmesine rağmen neden hala suçlular hakkında iade talebinde bulunulmamaktadır?
* Uluslararası ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün yurt dışında yaşayan sanıkların iade talebini geri çevirmesi ve davanın düşürülmesi yönündeki talebi bilginiz dâhilinde midir?
* Sivas Davası’nın zamanaşımı ile düşürülmek istenmesinin nedeni nedir? Bu kararla toplumsal hafıza silinmek mi istenmektedir?
* Cumhuriyet tarihi boyunca insanların vicdanını yaralayan Dersim, Çorum, Maraş, Sivas gibi “İnsanlık Suçu” olarak nitelendirilebilecek olaylarda zaman aşımı  süresini kaldıracak yasal bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR