HDP’li Doğan: ‘Normal yolcu’ ne demektir?

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 Kandıra Cezaevi’ne gitmek isterken “Normal yolcu olmadıkları” gerekçesi ile HDP’lilerin otobüsten indirilmesi İçişleri Bakanlığı Süleyman Soylu’ya soruldu. HDP’li Müslüm Doğan, “Normal yolcu” ne demektir? diye sordu.

İzmir ve Muğla’dan 27 Haziran’da HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın tutulduğu Kandıra Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne gitmek isteyen HDP’lilerin önce otobüslerinin bağlanması ardından da gittikleri İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde GBT kontrolüne tabi tutulup “Normal yolcu olmadıkları” gerekçesi ile otobüslerden indirilmeleri Meclis’e taşındı. HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan tarafından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sorulmak üzere Meclis Başkanlığı’na verilen soru önergesinde “Normal yolcu ne demektir?” sorusunun cevaplanması istendi.

HDP’li Doğan’ın verdiği soru önergesinde şu sorulara yer verildi:

* Partililerimizin, Eş Genel Başkanımız Sayın Figen Yüksekdağ’ın bulunduğu cezaevine gitmelerinin engellenmesinin hukuki gerekçesi nedir?

* Partililerimiz hakkında tutanak tutulmasının esas gerekçesi nedir? Bu isimlerin şehirlerarası otobüs terminalinde otobüslerden indirilerek “normal yolcu” olmadıkları gerekçesiyle ile engellenmeleri emri kim veya kimler tarafından verilmiştir?

* Söz konusu engellemeler seyahat özgürlüğü hakkının ve eşitlik ilkesinin ihlali anlamına gelmektedir. Anayasa’da garanti altına alınmış olan bu hak ve özgürlüklerin ihlal edilmesinden kaynaklı olarak ilgili kişiler hakkında idari bir soruşturmayı açmayı planlıyor musunuz?

* “Normal yolcu” ne demektir? Normal yolcu olabilmek için gerekli kriterler nelerdir?

* Söz konusu kolluk kuvvetlerinin yolcuları otobüsten indirerek seyahat etmelerini engelleyerek ve yasaları çiğnemelerine varacak düzeyde geniş yetkileri kullanmasını sağlayan bir yönetmelik mevcut mudur?

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR