HDP’li Doğan ve Toğrul’dan Aydınlık yazarına Kılıçdaroğlu tepkisi

Post date:

Author:

Category:

Aydınlık Gazetesi Yazarı Sebahattin Önkibar, geçtiğimiz gün, Alevi olan CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun gitmesini ve herkesi kucaklayan bir liderin CHP’nin başına gelmesi gerektiğini yazmasına, HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan ve HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul gösterdiler. Doğan ve Toğrul, Önkibar’ın ırkçı yaklaşım sergilediğini kaydettiler.

Aydınlık Gazetesi Yazarı Sebahattin Önkibar, geçtiğimiz gün, CHP’nin AKP karşısında tam değil yarım bir parti olduğunu ve CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Alevi olmasını gündeme getirerek, CHP’nin başından gitmesi gerektiğini yazdı.

Önkibar yazısında “Olması gereken, CHP’yi yeniden vatanseverlik ekseninde dizayn etmek ve buçuktan tam parti olmaktır. Bunun olmazsa olmaz yolu Alevi kökenli Kılıçdaroğlu’nun gidip bütün Türkiye’yi kucaklayacak bir ismin lider olmasıdır. Hep söylüyorum Aleviler Anadolu’yu Türkleştirip vatan yapanlardır lakin realite ortada!” diye yazdı.

Konuya ilişkin PİRHA’ya konuşan HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan ve HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Önkibar’ın “Hep söylüyorum Aleviler Anadolu’yu Türkleştirip vatan yapanlardır” ifadelerine tepki göstererek, ırkçı yaklaşımını kınadıklarını belirttiler.
Doğan ve Toğrul, Aydınlık yazarının, Kılıçdaroğlu’nun kucaklayıcı olamayışını onun Aleviliğine bağlanmasının nedeninin de Türk-İslamcı çizgide olmasından kaynaklandığını belirttiler.

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Kılıçdaroğlu’nun Alevi kimliğine sahip çıkmamasından kaynaklı bu tarz olaylarla karşılaştığını vurguladı.

Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR