HDP’li Erdoğmuş’a ‘sivil cuma’ davası

Post date:

Author:

Category:

Eski müftü olan HDP’nin Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş hakkında 4 Mart 2016’da Diyarbakır’ın merkez Yenişehir İlçesindeki Sümerpark’ta kıldırdığı Cuma namazında yaptığı konuşmada “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 5 yıl hapsi istenerek dava açıldı. Daha once aynı olay ile ilgili Selahattin Demirtaş hakkında da soruşturma açılmıştı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP’li Erdoğmuş’un kıldırdığı Cuma namazı gerekçesiyle başlattığı soruşturmayı tamamlayarak iddianameyi hazırladı. Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesinde Kabul edilen iddianamede, Erdoğmuş’un kıldırdığı Cuma namazında, gerçekleştirilen operasyonları ve sokağa çıkma yasağını eleştirmesine yönelik, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile  “sivil Cuma namazı”na katıldığı ve açıklama yaptığı belirtildi.

Namazı kıldıran eski müftü Erdoğmuş’un konuşması sırasında operasyonları “tahaccür” ve “gaddarlık” olarak nitelendirdiği iddianamede belirtildi.

Hazırlanan iddianamede Erdoğmuş’un konuşmasının bir bütün olarak değerlendirildiği takdirde “terör yöntemlerini kullanmaya özendirici ve terörizmi yüceltici nitelikte beyanlarda bulunmak suretiyle terör örgütü propagandası yapma” suçunu işlediği yönünde kuvvetli şüphe bulunduğu ifade edildi.

“Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapsi istenen Erdoğmuş’un şimdiye kadar ifade vermediği de belirtildi.

Aynı olay ile ilgili olarak daha once HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında da soruşturma başlatılmıştı. (DHA)

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR