HDP’li Hezer’in vekilliğinin düşürülmesi görüşmeleri başladı

0
119

AKP Grubunun önerisinin kabul edilmesinden sonra HDP’li Tuğba Hezer’in milletvekilliğinin “devamsızlık” gerekçesiyle düşürülmesi görüşmeleri başladı.

HDP’li milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer’in “devamsızlık” gerekçesiyle milletvekilliklerinin düşürülmesine dair AKP Grup önerisi kabul edildi ve görüşmelere geçildi.

İlk olarak HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk hakkındaki raporun görüşmelerine geçildi. Görüşmelerde milletvekilinin kendisi veya önerdiği bir üye o milletvekili adına savunma yapabiliyor. Hezer Öztürk adına HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Sarıyıldız adına ise HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın savunma yapacağı öğrenildi.

İçtüzük hükümlerine göre milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili Genel Kurul görüşmelerinde savunma için süre sınırı bulunmuyor. HDP’li iki milletvekili için ayrı ayrı savunma yapacak milletvekillerinin “makul bir süre”de bu savunmayı tamamlaması bekleniyor.

Savunmalar yapıldıktan oylama görüşmeden 24 saat sonra yapılacak. Oylamada milletvekilliğinin düşürülmesi için üye tam sayısının salt çoğunluğu aranacak.

Hezer’in raporuna dair görüşmeler ve savunmanın tamamlanmasının ardından Sarıyıldız için de aynı süreç işletilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here