HDP’li Konca: Rehin alındık

Post date:

Author:

Category:

Tutukluluk sürecini “Rehin alındık” sözleri ile değerlendiren HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, “Eşbaşkanlarımız, vekillerimiz, belediye eşbaşkanlarımız bırakılana kadar mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, yaklaşık 5 tutuklu kaldığı süreyi “Rehin alındık” sözleriyle değerlendirirken, mücadelelerini büyüterek sürdüreceklerini söyledi. Konca, “Halkımız bu süreçte, bütün yasaklamalara, OHAL’e ve baskı rejimine karşı ciddi bir direniş gösterdi. Halkın kendi iradesini ortaya koyması ile birlikte beni de yaklaşık 5 ay sonra bırakmak zorunda kaldılar” diye belirtti.

‘REHİN ALINDIM’

Konca, “Bizi tutuklamalarındaki asıl amaç referandum sürecinde ve demokratik mücadele sürecindeki rolümüzü tasfiye ve izole etmekti. Halkımız bu süreçte, bütün yasaklamalara, OHAL’e ve baskı rejimine karşı ciddi bir direniş gösterdi” diye konuştu. Eşbakanların, milletvekillerin ve belediye başkanlarının tutuklanmasının halkın iradesini rehin alma anlamına geldiğini yineleyen Konca, şahsi tahliyelerin bir önemi olmadığını ifade etti.

‘GERİ ADIM ATMAYCAĞIZ’

Hukuksuz gelişmelere de değinen Konca, şöyle devam etti: “80’lerden bu yana devam eden işkence, hukuksuzluklarla yüzleşilmediği ve demokrasi gelişmediği sürece cezaevleri kapıları özgürlük isteyenlere, kadın mücadelesi verenlere, ve gazetecilere her zaman açık olacaktır. Biz mücadelemiz ile demokrasiyi oturtursak ve bu ülke hukuk devleti olduğu zaman cezaevi kapılarını kapatmış olacağız. Aksi taktirde bu gün dışarıdayız yarın yine alırlar.” Üçüncü kezdir tutuklandığını hatırlatan Konca, dört duvardan sıyrıldığı fakat Türkiye’nin tamamında bir esaret durumu yaşandığına dikkat çekti.

‘AKP TOPLUMU SÜRÜ OLARAK GÖRÜYOR’

Tutuklama ve rehin alma sürecinin 7 Haziran 2015 genel seçim süreci ile başladığına dikkat çeken Konca, şunları dile getirdi: “AKP, bu toplumu bir ‘sürü’ olarak görmeye ve yönetemeye alışmış durumda, 7 Haziran sürecinde bu tersine döndü. Halkın tercihi demokrasiden ve çoğulculuktan yana kullandı. Kadını aktif olarak siyasete katması Türkiye’nin yüzyıllık siyaset tablosunu değiştirdi.”

‘REHİN ALMA SÜRECİ ELLERİNDE PATLADI’

AKP, MHP ve CHP’nin ittifakında tek tipliliğin yaşatılmaya çalışıldığına vurgu yapan Konca, şunları belirtti: “Sistemde ısrar etme, değişmemekte ısrar etme, ve kadınları politikadan uzak tutma söz konusu. CHP, AKP ve MHP ittifakı ile de yaşadığımız süreçle karşılaştık. Biz bu süreci bir esaret olarak görmedik. AKP veya sistem bizi rehin bir pozisyonda tutmak istedi ama bizim için cezaevi de bir mücadele, özgürlük ve direniş alanıdır. Umarım cezaevleri kapıları tüm tutsaklara açılır. Biz bunun için sorumluluğumuzu yerine getirerek, mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Hukuksuz ve tanımadığımız bu süreç onların elinde patlamış durumda.”

‘İNSALIK SUÇLARI İŞLENMEYE DEVAM EDİLİYOR’

Demokrasi mücadelesi verenlere cezaevlerinin kapısı hep açık olduğunu hatırlatan Konca, toplumun cezaevleri il korkutulmaya çalışıldığını söyledi. OHAL süreci ile birlikte sokaklara yansıyan işkence ve şiddetin görüntülerinin cezaevlerinde çok daha yoğun yaşandığını kaydeden Konca, şunları ifade etti: “Cezaevlerinde çok ciddi insanlık suçları, işkenceler devam ediyor. Binlerce insan onurunu ayakta tutmak için tüm koşullara karşı koyuyor. İçerde olan insanlar büyük bir moralle bu sisteme karşı dimdik ayakta duruyor.”

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgür bırakılması ve cezaevlerinde devam eden keyfi baskılara son verilmesini isteyen Konca, şunları dile getirdi: “Cezaevleri 80 darbesinden sonra özgürlük mücadelesinin yükseldiği yerlerdir. Dışarıda yaşanan ablukaya karşı, tutsaklarda bu direniş sürecinin bir parçası oldular. 2012’de başlatılan açlık grevleri çözüm sürecinin başlatılmasına bir adım olmuştu, direnişin en büyük ayaklarından biridir.”
‘MÜCADELEMİZİ BÜYÜTECEĞİZ’

Sorumluluklarının artarak devam ettiğini sözlerine ekleyen Konca, şunları söyledi: “Eşbaşkanlarımız, vekillerimiz, belediye eşbaşkanlarımız bırakılana kadar mücadelemiz devam edecek. İnandığımız, doğru bulduğumuz sözlerimizi söylemeye devam edeceğiz. Kadın mücadelesi anlamında mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz. Referandum da ortaya çıkan ‘Hayır’ sürecini 7 Haziran ruhuna benzetiyorum, güçlü bir muhalefet ortaya çıktı. Bu moral ve ruhla mücadelemizi büyüteceğiz” şeklinde konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR