HDP’li Lezgin Botan’a 18 yıl ceza

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Çeşitli tarihlerde yaptıkları konuşmalar gerekçe gösterilerek yargılanan HDP’li vekiller Lezgin Botan ve Adem Gever’in karar duruşması görüldü. Mahkeme Lezgin Botan’a 18 yıl ceza verirken, Geveri hakkında ise beraat kararı verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van milletvekilleri Lezgin Botan ve Adem Geveri hakkında açılan davanın karar duruşması Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar duruşması görüldü. Daha önce haklarında “zorla getirme” kararı veren mahkemeye Botan ve Geveri katılmazken, avukatları hazır bulundu.
Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada, müvekkillerine yönelik suçlamaları kabul etmeyen avukatlar beraatlerini talep etti. Savunmaların ardından karar veren mahkeme heyeti, HDP’li vekil Lezgin Botan’a çeşitli tarihlerde yaptığı konuşmalar nedeniyle, “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “Örgüt propagandası yapmak”, “Suç işlemeye alenen tahrik” ve “Örgüte üye olmak” iddialarıyla toplam 18 yıl ceza verdi.
Botan’a “Adli kontrol şartı” getiren mahkeme, aynı suçlamalarla yargılanan Adem Geveri hakkında ise beraat kararı verdi.
Botan’ın avukatları verilen cezayı İstinaf Mahkemesi’ne götüreceklerini açıkladı.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR