HDP’li Önder ve Pir’in davaları Aralık ayına ertelendi

Post date:

Author:

Category:

 HDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Ziya Pir hakkında açılan davalar, eksiklerin tamamlanması için Aralık ayına ertelendi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir hakkında 2015-2016 yılları arasında katıldığı eylem ve etkinliklerde yaptığı konuşmalar gerekçe gösterilerek 33 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın 3’üncü duruşması, Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. “Örgüte üye olma”, “Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik Etme” ve 2 kez “Örgüt propagandası yapma” ile suçlanan Pir’in katıldığı duruşmada, avukatı da hazır bulundu. Dava dosyasına gelen evrakların okunmasıyla başlayan duruşmada ilk olarak söz alan savcısı, davanın esası hakkında mütalaa hazırlanması için dava dosyasının savcılığa verilmesini talep etti.

Ardından söz alan Pir’in avukatı Ferhat Kılınç ise, bazı konuların soruşturulmasına yönelik talepleri için süre verilmesini istedi. Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, avukatların talepleri için gelecek duruşmaya kadar süre verilmesine karar verdi. Duruşma savcısına, yargılamanın genişletilmesi ve davanın esası hakkındaki mütalaasını bir sonraki duruşmaya kadar hazırlaması için süre veren mahkeme, davayı Aralık ayına erteledi.

HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerine yönelik eş zamanlı operasyonda 4 Kasım’da gözaltına alınıp “adli kontrol” şartıyla serbest bırakılan HDP Ankara Milletvekili ve İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder hakkında ise, 40 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle açılan davanın yargılamasına devam edildi. Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 3’üncü duruşmasına, “Örgüt üyesi olma”, 3 defa “Örgüt propagandası yapma” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” ile suçlanan Önder, duruşmaya katılmazken avukatı Ferhat Kılınç hazır bulundu. İlk olarak söz alan duruşma savcısı, dava dosyasındaki eksik hususların giderilmesini talep etti.

Ardından söz alan Önder’in avukatı Ferhat Kılınç ise, Önder’in DTK toplantısında yaptığı konuşmaya ilişkin CD’lerin bilirkişiye gönderilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, Önder’in DTK’de yaptığı konuşmanın CD çözümü için bilirkişiye gönderilmesine karar vererek, eksikliklerin tamamlanması için davayı Aralık ayına erteledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR