HDP’li vekil kendini Hasankeyf’teki kayalara zincirledi

0
129

Hasankeyf’teki tarihi mağara ve kayaların dinamitlenmesine tepki amacıyla kendini bir kayaya zincirleyen HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, yapılanları DAİŞ’in Palmira’daki tarihi eserleri yok etmesine benzetti.

Ilısu Barajı suları altında kalacak olan 12 bin yıllık geçmişi olan Hasankeyf’teki kaya ve mağaraların dinamitlerle havaya uçurulmasına dönük tepkiler sürüyor. Tarihi mirasa dönük saldırı haberleri üzerine Hasankeyf’e giden HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, kendini kayalara zincirleyerek tek başına eylem yaptı.

‘PALMİRA’DAKİ KATLİAMA BENZİYOR’

Kendini bir kayaya zincirleyen Aslan, “Resmi yetkililer tarafından buranın dinamitlenmesi, tarihin ortadan kaldırılmak istenmesi bizim yüreğimizde hançer gibi saplanmıştır. Her bir dinamit Hasankeyf’ten önce bizim yüreğimizde zihnimizde patlamaktadır. Dünyada tarihi eserlerle ilgili bir kriter var. Hiçbir müzede hiçbir tarihi mekanda flaş dahi çekilmesine izin verilmezken, doğru dürüst bir fotoğraf çekilmesine izin verilmezken, buradan dinamitlenmesi akılların, vicdanların, zihinlerin alacağı bir olay değildir. Resmi makamlar göz göre yanlış beyanlarda bulunuyor. Diyorlar ki patlayıcı madde kullanılmamış. Peki, görüntüler çocukların patlattığı balonlar mı? Bu görüntüleri izleyince inanamadım. IŞİD’in Palmira’ya yaptığı tarihi katliama benzettim” dedi.

‘PARTİLER ÜSTÜ BİR EYLEM’

Eyleminin partiler üstü olduğunu belirten Aslan, “Parti kimliğim ya da milletvekili kimliğim ile burada değilim. Burada yüzlerce sahabe vardır. Bunların dinamitlenmesi sular altında kalmasına vicdanımız asla el vermiyor. Meclis tatilde diye bunu fırsat bilerek dinamitlenmesi, tesadüf olmasa gerek. Belirlenmiş planlanmış bir olaydır. ‘Nasılsa OHAL var kimse gelip eylem yapmayacak, haydi biz işimize bakalım’ diye harekete geçmelerini asla kabul etmeyeceğiz. Dinamitlenecek, yakılacak yerler varsa önce bizim bedenimizi ezmeleri gerekiyor. İnsan kimliğimle buradayım. Bölge insanı olarak buradayım. Bütün doğa tarih kültür severleri Hasankeyf’in çığlığına davet ediyorum. Bizim bu talana bu yok oluşa dur dememiz gerekir. Resmi makamlarda bundan vazgeçmesi lazım” çağrısı yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here