HDP’li vekillerden operasyonlara tepki… Buldan: Yarın Türkiye için geç olabilir

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, HDP’li vekilleri  Ferhat Encü, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, İdris Baluken, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, Gülser Yıldırım, Nursel Aydoğan gözaltına alındı. Gazetemize konuşan ve operasyonlara tepki gösteren HDP’li vekil Pervin Buldan ve Filiz Keresticioğlu şunları söyledi.

Pervin Buldan: Bir an önce bu hukuksuzluğa son verilmeli yarın geç olabilir

Operasyonlara tepkisini dile getiren Buldan, “Aslında uzun süredir  beklediğimiz bir şeydi. Özellikle belediye başkanlarının tutuklanmasının ardından sıranın artık milletvekillerine geleceğine dair açıklamalar yapılıyordu. Bu akşam bir düğmeye basıldı. Eş Başkanlar ve 11 kişi gözaltına alındı. Elbette ki bu durum kabul edilebilir bir şey değil. Hukukun ve anayasanın ayaklar altına alıdığu bir süreç yaşıyoruz. Siyasi iradenin Türkiye’yi bir kaos ortamına sürükleyeceğinin bir işaretidir. Bunu kabul etmiyoruz. Bir partinin genel başkanları gözaltına alınamaz. Nasıl AKP milletvekilleri gözaltına alınamıyorsa. -ki onlar her türlü suçu işlemiş bulunuyor- Bu durum kabul edilemez. Bir an önce bu hukuksuzluğa son verilmeli. Yarın Türkiye’nin açısından çok geç olabilir. O yüzden bir an önce bu hukuksuzluğa son verilmelidir.

HDP’li Beştaş: Bu bir gece yarısı darbesidir

 

Filiz Keresticioğlu: Darbenin asıl kime karşı yapıldığı belli oldu

HDP’li vekil Filiz Kerestecioğlu, “Darbenin aslında kime karşı yapıldığı, neden Allah’ın lütfü olduğu ortaya çıktı. Ben darbenin şuan yapıldığını düşünüyorum. Halkın ve seçmenlerin iradesine karşı. Her gün yüz yüze baktıkları insanları üstelikte “yakalandı” diye haber yapacak kadar utanmayacak şekilde ya da eşbaşkanımızın kapılarını kırarak gözaltına aldılar. Bu kabul edilemez bir şey.

Türkiye bunu çok gördü. Bu darbeleri defalarca kez yaşadık. Biz kendi aydınlık geleceğimize de halkla beraber sahip çıkmaya devam edeceğiz. Ben inanıyorum bizimle yürüyen insanlarda şuan derin bir üzüntü içinde olsalar da bunu düşünüyorlar. Kendi iradelerine yapılan bir darbe olduğunu düşünüyorlar. Herkesin istediği daha huzur içinde yaşamak, düşünce özgürlüğü, yaşam hakkı, insan haklarının hayata geçmesi… Bütün bunlar aslında çok mümkünken malesef bir ikbal için, başkanlık için ve onun etrafında toplananların iradesi için tekçi bir anlayışla ülkeyi yönetmek için bunlar yapılıyor” şeklinde konuştu.

Ertuğrul Kürkçü: Bu HDP milletvekillerinin kaçırılmasıdır!

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, “Bu gece olanların ceza hukukuyla hatta herhangi bir hukukla izah edilebilir tarafı yok. Bu HDP milletvekillerinin kaçırılmasıdır. Olanların açıklaması budur” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’yi “Nazi tipi” bir diktatörlüğe götürdüğünü söyleyen Kürkçü, “Devlet, parlamenter demokrasinin uluslararası standartlarına bağlı kalacak mı kalmayacak mı? Temel soru bu” açıklamasını yaptı.

Ertuğrul Kürkçü sözlerini şöyle sürdürdü:

“HDP yalnızca kâğıt üzerinden bir parti değildir. Tabanı, yerel organizasyonlarıyla bir eylem partisidir. Bundan sonra da parti programı doğrultusunda anayasaya uygun bir şekilde demokrasi için mücadele etmeye devam edecektir.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR