HDP’li vekillere rekor ceza talebi: 18 müebbet, 3 bin 126 yıl hapis

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından haklarında fezleke hazırlanan HDP milletvekillerine istenen cezaların toplamı belli oldu. Toplam 18 müebbet, 3 bin 126 yıl hapis cezasının istendiği HDP milletvekillerinden Eşbaşkan Selahattin Demirtaş için rekor ceza istendi

HDP hakkında dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili fezlekesi bulunan ve yargılaması devam eden milletvekilleri hakkında istenen cezalar belli oldu. 2016 yılının Mayıs ayında Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen ve Haziran 2016’da Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte yürürlüğe giren dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili düzenlemeyle 55 HDP’li milletvekilli için yargılama yolu açıldı.

Her yapılan ‘suç’ sayıldı

Yasanın yürürlüğe girdiği tarihe kadar haklarında toplam 510 fezleke bulunan HDP milletvekillerinden Eşbaşkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile birçok milletvekilli, 4 Kasım’dan bu yana tutuklu. Kimisinin iddianamesi hazırlanıp, duruşma tarihleri verilirken HDP Hukuk Komisyonu, milletvekilleri hakkında istenen rekor cezanın toplamını çıkardı. Neredeyse milletvekillerinin her yaptığının “suç” sayıldığı 510 ayrı fezlekeye konu edilen 645 farklı “suç” kapsamında HDP milletvekilleri hakkında toplam 3 bin 126 yıl hapis ve 18 kez müebbet isteniyor.

Demirtaş’a rekor talep!

Fezlekelerdeki gerekçelere göre, istinat edilen suçlamalarla ilgili olarak hakkında en çok hapis istenen isim ise Eşbaşkan Selahattin Demirtaş. Demirtaş hakkında toplamda 486 yıl hapis ve 2 müebbet hapis cezası isteniyor. Eşbaşkan Figen Yüksekdağ hakkında ise 192 yıl hapis ve 1 müebbet talep ediliyor. Eşbaşkanların dışındaki 53 HDP milletvekili hakkında ise 2 bin 448 yıl hapis ve 15 müebbet isteniyor. Meclis’te 59 milletvekili bulunan HDP’nin sadece 4 vekili hakkında herhangi bir fezleke bulunmuyordu. Dokunulmazlıklar kaldırıldığında Meclis’teki fezlekelerin 510’u HDP’li, 145’i CHP’li, 46’sı AKP’li ve 20’si de MHP’li milletvekilleri hakkında düzenlenmişti.

12 milletvekili tutuklu

Haklarında rekor cezalar istenen HDP eşbaşkanlarıyla birlikte 12 milletvekili halen tutuklu. Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte 4 Kasım’da gözaltına alınan Selma Irmak, Nihat Akdoğan, Nursel Aydoğan, Ferhat Encu, Gülser Yıldırım, Abdullah Zeydan ile sonraki tarihlerde gözaltına alınıp tutuklanan Çağlar Demirel, Besime Konca, Ayhan Bilgen ve Meral Danış Beştaş halen tutuklu olan isimler.

ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR