HDP’li Yiğitalp için ‘zorla getirme’ kararı

Post date:

Author:

Category:

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp hakkında, 28 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın duruşmasına katılmadığı gerekçesiyle “zorla getirme” kararı çıkarıldı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp hakkında siyasi parti faaliyetleri kapsamında Diyarbakır’da düzenlenen basın açıklaması ve yürüyüşlere katıldığı gerekçesiyle 11 yıldan 28 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın yargılamasına devam edildi. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Yiğitalp hakkında, “örgüte üye olmak”, “örgüt propagandası yapmak”, “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak”, “halkı kanunlara uymamaya tahrik” ve “görevi yaptırmamak için direnmek” iddialarıyla hapis cezası isteniyor.

Yiğitalp’in katılmadığı duruşmada avukatları hazır bulundu. Duruşmada söz alan avukat Cihan Aydın, Yiğitalp’in meclisteki yasama faaliyetleri ve üyesi olduğu HDP’nin olağanüstü kongre hazırlıkları nedeniyle yoğun olduğu için duruşmaya gelemediğini belirtti. Aydın, mazeretin kabul edilerek duruşmanın ertelenmesini talep etti.

Avukat savunmalarının ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Yiğitalp hakkında “zorla getirme” kararı vererek davayı Eylül ayına erteledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR