HDP’lilere ‘HDP üyesi olmaktan’ tutuklama

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Gözaltı ve tutuklama operasyonları sürüyor. İstanbul’da gözaltına alınan 37 HDP’liden 12’i, 19 gün sonra adliyeye çıkarıldı. Savcılık tarafından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen 8 kişi tutuklandı. HDP’lilerin tutuklanmasına gerekçe olarak da ‘HDP üyeleri’ olmaları gösterildi. Bursa’da da HDP bürolarına polis tarafından baskın yapıldı

Beşiktaş ve Kayseri’de yaşanan bombalı saldırılardan sonra algı operasyonu yaratılarak avukat, öğrenci, sivil toplum örgütü temsilcisi ile HDP ve DBP’lilere yönelik başlatılan gözaltı ve tutuklama operasyonları sürüyor. Şuana kadar yüzlerce kişi gözaltına alınıp tutuklanırken, gözaltına alınan yüzlerce kişi ise savcılığa dahi çıkartılmış değil. İstanbul’da 12 Aralık’ta gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında İstanbul’da gözaltına alınan 37 HDP’liden 12’si, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

19 gün sonra adliyeye çıkarıldılar

Vatan’da bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’de tutulan ve aralarında HDP ilçe eşbaşkanlarının da bulunduğu 12 kişi, sorgularında susma hakkını kullanırken, HDP’lilerin “Örgüt üyesi olma” ve “Örgüt propagandası yapma” iddiaları ile suçlandığı öğrenildi. Adliyeye sevk edilen isimler; HDP Üsküdar İlçe Eşbaşkanı Bilal Arguvan, Avcılar İlçe Eşbaşkanı Birgül Kızıldağ, Esenyurt İlçe Eşbaşkanı Arzu Maço, Beyoğlu İlçe Eşbaşkanı Münevver Özer Kızılkaya, Küçükçekmece İlçe Eşbaşkanı Fatma Adlığ, Arnavutköy İlçe Eşbaşkanı Hatice Aslan, Güngören İlçe Saymanı Rauf Güzel, HDP yöneticileri Güven Pınar, Nejat Karadaniz, Fatım Duman, Mahşuk Karlıdağ, Emin Seyhan. Savcılık işlemlerinin ardından Nejat Karadaniz, Fatım Duman, Beyoğlu İlçe Eşbaşkanı Münevver Özer Kızılkaya, Arnavutköy İlçe Eşbaşkanı Hatice Aslan “adli kontrol” şartı ile serbest bırakılırken, HDP Üsküdar İlçe Eşbaşkanı Bilal Arguvan, Avcılar İlçe Eşbaşkanı Birgül Kızıldağ, Esenyurt İlçe Eşbaşkanı Arzu Maço, Küçükçekmece İlçe Eşbaşkanı Fatma Adlığ, Güngören İlçe Saymanı Rauf Güzel, HDP yöneticileri Güven Pınar, Mahşuk Karlıdağ ve Emin Seyhan ise tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.  8 kişi, “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı.

Mahmeke heyeti, HDP’lilerin tutuklanmalara gerekçe olarak, “HDP üyesi olmalarını” gösterdi.

Aralarında HDP İstanbul İl eşbaşkanları Doğan Erbaş ve Aysel Güzel’in de bulunduğu 25 HDP’linin ise ne zaman adliyeye sevk edilecekleri bilinmiyor.

SGDF eşbaşkanına gözaltı

Devam eden gözaltı ve tutuklama operasyonlarında İstanbul’da geçen hafta yapılan genel kurulda SGDF eşbaşkanı seçilen Ceren Çoban Kadıköy’de gözaltına alındı. Çoban’ın Suruç ve Ankara katliamları protestoları, sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alındığı öğrenildi.

Birçok kentte operasyon

Adana’nın Seyhan İlçesi Barbaros Mahallesi’nde yapılan ev baskınlarında 3 kişi gözaltına alındı. Mersin’in Toroslar İlçesi’nde de önceki gün bir bağ evine yapılan operasyonda eylem hazırlığında olduğu ileri sürülen Şiar Fırat ile ona yardım ettikleri iddia edilen 5 kişi gözaltına alındı. Hatay’ın Dörtyol İlçesi’nde ise gözaltına alınan 16 kişiden Nazım Işık çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. İzmir’in Menemen ilçesinde bulunan Asarlık Mahallesi’nde ise TEM ve Özel Harekat polislerince ev baskınları yapıldı. Baskınlarda evler didik aranırken Mehmet Aycan isimli genç gözaltına alındı. HDP Şirnez Gülçlükonak İlçe eşbaşkanı Hüseyin Şen de gözaltına alındı.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR