HDP’nin ABD temasları sona erdi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP heyetinin ABD temasları bir hafta sürdü. ABD Kongresi Tom Lantos İnsan Hakları Komisyonu ile Uluslararası Parlamentolar Birliği’nin (IPU) ortak davetiyle Washington’u ziyaret eden Özsoy ve Beştaş, birçok diplomatik görüşme gerçekleştirdi.

HDP Basın Bürosu’nun verdiği bilgilere göre Özsoy ve Beştaş, temasları çerçevesinde Tom Lantos Komisyonu’nun ev sahipliğinde yapılan brifingde, başta HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ olmak üzere Türkiye’de tutuklu bulunan milletvekili ve siyasetçilerin durumuna ilişkin bilgilendirmede bulundu.

HDP heyetinin, ayrıca Temsilciler Meclisi ve Senato üyeleri, Dışişleri Bakanlığı, Suriye Özel Temsilciği ve birçok düşünce kuruluşunun temsilcileri ile bir araya geldiği belirtildi.

Basın Bürosu’na göre görüşmelerde Türkiye’deki güncel siyasal gelişmeler, demokrasi, hukuk devleti ve insan hakları alanındaki sorunlar, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hakkında verilen tekrar tutuklama kararı, HDP’li belediyelere kayyım atanması, Türkiye-ABD ilişkileri ile Suriye ve Rojava’daki siyasi gelişmelere dair fikir alış verişinde bulunuldu.

Dış İlişkiler Konseyi ve Orta Doğu Demokrasi Projesi adlı düşünce kuruluşlarında yapılan yuvarlak masa toplantılarında da Türkiye, Suriye ve Orta Doğu’daki siyasal gelişmeler değerlendirildiği ifade edildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR