HDP’nin nöbetinde 2. gün: Adalete ekmek ve su kadar ihtiyacımız var

0
163

HDP’nin İzmir’de devam ettiği Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin 2. gününde çok sayıda siyasi kurum ve sivil toplum örgütü heyetleri Gündoğdu’daki nöbeti ziyaret etti. Ziyaretlerde heyetler faşizme karşı ortak mücadele vurgusu yaptı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır’da başlattığı İstanbul ve Van’ın ardından İzmir’e devrettiği Vicdan ve Adalet Nöbeti 2’nci gününü geride bıraktı. Sabah saatlerinde çevre temizliği ile başlayan nöbet gün içinde ziyaretlerle devam etti. Toplumun farklı kesimlerinin destek ziyaretleri ile devam eden nöbete gün içinde ilk olarak Silopi’de sokağa çıkma yasakları sırasında Pakize Nayır ve Fatma Uyar ile birlikte öldürülen Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi (PM) üyesi Sêvê Demir’in ailesi ziyaret etti. Ziyarette anne Sakine Demir, “Türkiye’deki sorunların çözümü katliamlar değildir. Adalette, eşitlikte ancak çözüm bulunabilir” diye konuştu.

KADINLARDAN TAM DESTEK

Gün içinde devam eden ziyaretçilere İzmir Kadın Hareketi de katıldı. İzmir Kadın Hareketi polis bariyerleri ile çevrilen alana girmeden önce kısa bir açıklama yaptı. İzmir’deki birçok kadın örgütü temsilcisinin yer aldığı açıklamada İzmir Kadın Hareketi adına Ebru Dinç açıklama yaptı. Taciz, tecavüz ve çocuklara yönelik cinsel istismar davalarında suçlulara yeterli cezalar verilmediğini suç ve suçlunun meşhurlaştırıldığını söyleyen Dinç, savaştan kaçarak Türkiye’ye yerleşen mülteci kadınların yoksulluk, taciz ve tecavüz tehdidi ile yaşamlarının önüne geçildiğini dile getirdi. Müftülüklere nikah yetkisi verilecek yasanın gündeme getirilerek, erken yaşta ve zorla yaptırılan evliliklerin çocuk istismarın önü açılmak istendiğini belirten Dinç, “Adalet” talebiyle HDP’nin Adalet ve Vicdan Nöbetinde yer almaya devam edeceklerini açıkladı. Ardından polis barikatını aşarak alana giren kadınlar, nöbet eylemine katılan milletvekilleri ile sohbetlerinin ardından alandan ayrıldı.

CHP’DEN NÖBETE ZİYARET

Nöbeti Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri, Şenal Sarıhan ve Atilla Sertel de ziyaret etti. HDP’lilerle görüşen Sertel ve Sarıhan, nöbet eylemine desteklerinin devam edeceğini dile getirirken, faşizme karşı adalet taleplerinin ortak olduğunu söyledi.

‘FAŞİZME TESLİM OLMAYACAĞIZ’

CHP’li Sarıhan ve Sertel’in ardından Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) üyeleri nöbetin ziyaretçileri oldu. Sloganlarla alana giriş yapan işçiler, HDP’li vekillerle bir araya geldi. Burada konuşan TÜMTİS İzmir Şube Başkanı Şükrü Güneşli, nöbetin işçiler açısından önemli bir yerde durduğunu söyledi. Güneşli, “Halklarımız üzerinde hukuksuzluğun, adaletsizliğin, zorbalığın faşist saldırıların, umutların yok edilmeye çalışıldığı bir dönemde başlatılan Vicdan ve Adalet Nöbeti halklara yeni bir umut, heyecan ve mücadele azmi yaratacak. Bu mücadele için sizleri kutluyorum. Sizler bu mücadelenin meşalesini sürekli yukarıda tutuğunuz sürece bizler yanınızda omuz omuza olacağız. Asla boyun eğmeyeceğiz ve faşizme teslim olmayacağız.

‘BARIŞ ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜ İLE MÜMKÜN’

Ardından İzmir Barış Anneleri Meclisi ve Tevgera Jinen Azad (TJA) üyelerinin ziyareti ile devam eden ziyaretler, parka gelen yurttaşların ziyaretleri ile de sürdü. Barış Anneleri Meclisi ve yurttaşlar nöbeti desteklediklerini ve dayanışma içinde olacakları mesajlarını verdi. Slogan ve zılgıtlarla nöbet tutulan alana giriş yapan kadınlar, nöbete desteklerini sundu. Barış Anneleri adına konuşan Edibe Sincar, Türkiye’ye demokrasinin gelmesinin onurlu bir barış ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüyle mümkün olacağını söyledi. Bunun yanı sıra Türkiye hapishanelerinde artan işkence ve baskılara da değinen Sincar, “Bu düşman hukukudur. Hepimiz aynı toprak üzerinde yaşıyoruz. Aynı toprak üzerinde yaşamanın yolu da barıştır, kardeşliktir” diye konuştu. Açıklamanın ardından barış anneleri ve TJA halaylar çekerek slogan attı.

‘ADALET VE VİCDANA EKMEK VE SUDAN DAHA FAZLA İHTİYACIMIZ VAR’

Nöbetin bir diğer ziyaretçisi de İzmir Kültür Park’a yapılmak istenen AVM inşaatına karşı kurulan Kültür Park Platformu oldu. Platform adına Özlem Şenyol, kendi mücadeleleri ile nöbeti birleştireceklerini açıkladı.

Vicdan ve Adalet Nöbeti heyetlerin ziyaretleri peşi sıra devam ederken, Eğitimciler Derneği (Eğit-Der) İzmir şubesi temsilcileri de nöbetteki yerini aldı. HDP’li vekillerle bir araya gelen Eğitimciler Derneği üyeleri adına Şube Başkanı Necati Akpınar yaptığı açıklama ile OHAL’in ardından adalet ve vicdana ekmekten ve sudan daha fazla ihtiyaçları olduğunu gördüklerini söyledi.

KESK: ORTAK MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ

Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformu da Vicdan ve Adalet Nöbetini ziyarette bulundu. Büyük bir coşkuyla alana giriş yapan KESK üyelerini kapıda HDP milletvekilleri karşıladı. KESK üyeleri getirdikleri kırmızı güllerle yapılan sık sık “Kurtuluş yok, tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganı attı.

KESK Dönem Sözcüsü İsmet Süzer ise, HDP’nin “Durmayalım, dur diyelim faşizmi durduralım” şiarıyla başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbetinin demokratik, barışçıl eylemlerinin faşizmi yırtacağını dile getirdi. Süzer, “Karanlığın yırtılacağına dair umudumuzu tazelemekteyiz. Dünden bu güne toplumun, adalet, hukuk, demokrasi hak ve özgürlükleri savunan tüm kesimleriyle ortak mücadele sürdüreceğiz” diye belirtti.

YILDIRIM: ÇÖZÜM BEKLEMEK HAVADA SU BEKLEMEYE BENZER

KESK ile hükümet arasında devam eden Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinin sürdüğü bir süreçten geçildiğini söyleyen HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, hükümetin yandaş sendikalar üzerinden toplu iş görüşmelerinde oyun oynadığını belirtti. Yıldırım şöyle devam etti: “Yürüye bilen ne bir toplu iş sözleşmesidir nede bir iş görüşmesidir. Bu ülkede hükümetin nasıl yandaş sendikalar yaratmaya çalıştığı ve bir tiyatro oyununa dönüştürdüğünün göstergesidir. Emekçinin, eğitimin, sağlığın hakkı güvenlik ve savaş politikalarında kullanılmaktadır. Biz el birliğiyle siyasi iktidar ve onun ırkçı yandaşı siparişle çıkarılmış bu kirli savaşı durdurmadığımız ve bu ülkeye kalıcı bir barışı getirmediğimiz sürece bunlardan köklü bir çözüm beklemek havada su beklemeye benzer.”

‘EN BÜYÜK AÇLIĞIMIZ ADALETE OLAN AÇLIĞIMIZ’

KESK’in ziyaretinin ardından Kaldıraç okurları da nöbetteki yerlerini aldı. Katılımcılar adına Kaldıraç Okuru Begüm Ateş, yaptığı açıklamada “Bizim için en büyük mesele açlığımız. Yalanlarla bizleri beslemeye çalışsalar da bugün bizim açlığımız adalet açlığımız. En büyük açlığımız insan kalabilmeye olan açlığımız. Onların yalanlarına karşı direnerek kazanacağımızdan eminiz. Adalet halkların direnişi ile gelecek. Bundan eminiz ve kazanacağız” diye konuştu.

SES ÇIKARMA EYLEMİ YAPILDI

Nöbetin 2’nci gününde ses çıkarma eylemi de devam etti. Vekiller Diyarbakır, İstanbul ve Van’da olduğu gibi İzmir’de de saat 21.00’da nöbet alanındaki bariyerlere kapak, kaşıklarla vurarak, ıslıklarla ses çıkarma eylemi gerçekleştirildi. Nöbet alanının içerisinden yükselen ‘Hak hukuk adalet’ sloganlarına bariyerlerin dışında toplanan yurttaşlar sloganlarla destek verdi.

Ses çıkarma eylemi “Hak hukuk adalet” sloganları ile son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here