HDP’nin nöbetini ziyaret eden CHP: Burada adalet tutuklu

0
302

HDP’nin Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni ziyaret eden CHP heyeti adına konuşan CHP Milletvekili Zeynep Altıok, gördüğü manzara karşısında “Burada adaletin tutuklu olduğu İzmir’in özgürlüğünün simgesi olan Gündoğdu Meydanı’ndayız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) İzmir’de sürdürdüğü Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) heyeti ziyaret etti. Heyette CHP milletvekilleri Musa Çam ve Zeynep Altıok ile birlikte CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven de yer aldı. HDP milletvekillerinin karşıladığı CHP heyeti ile HDP’liler arasında kısa bir sohbet yapıldı. Yapılan sohbet sırasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılan “Adalet Yürüyüşü” ve 29-30 Ağustos tarihinde CHP’nin Çanakkale’de yapmayı planladığı Adalet Kurultayı da değerlendirildi.

Yine CHP’li Zeynep Altıok’un Türkiye’deki tüm kesimlerin ortak talebinin “adalet” olduğunu söylemesi üzerine HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’nün Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik hükümet kanadından yapılan açıklamalara atıfta bulunarak, “Sizin genel başkanın da ihtiyacı olacak gibi” şeklindeki sözleri gülüşmelere neden oldu. Bunun üzerine CHP’li Altıok da yapılan cezaevi inşaatları üzerinden daha fazla tutuklamanın hesabının yapıldığının anlaşıldığını söyledi.

‘BUGÜN DE ADALET TUTUKLU’

Sohbetin ardından CHP heyeti açıklamalarda bulundu. Heyet adına konuşan Zeynep Altıok, “Ankara’nın göbeğinde insan hakları anıtı tutuklu, burada da adaletin tutuklu olduğu İzmir’in özgürlüğünün simgesi olan Gündoğdu Meydanı’ndayız. Bu meydan yıllarca ne buluşmalara şahitlik etmiştir. Ve her zaman kardeşçe buluşmalara tanıklık etmiştir. Ne yazık ki ülkemiz insan hakları anlamında çok karanlık bir zamandan geçiyor. Bir ‘Adalet Yürüyüşü’ne başlamıştık. ‘Adalet Yürüyüşü’müzün hak hukuk adalet mesajını bir kez daha burada Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde yinelemekte fayda olduğu aşikar. Elbette Adalet Yürüyüşü’nün sonunda ülkemizin başına bir sihirli değnek değmeyecekti. Ama kararlı, tutarlı, barışçıl her türlü direnme hakkının yanında ve toplumun her kesiminin ortak olan adalet talebini bir kez de burada yinelemek düştü” diye konuştu. Adalet gelene kadar “Adalet” talebini tekrarlamaktan imtina etmeyeceklerini belirten Altıok, bunu kararlılıkla sürdüreceklerini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here