HDP’nin olmayan akademisinden 210 yıl ceza talebi

Post date:

Author:

Category:

HDP ve DBP’li 16’sı tutuklu 21 kişi hakkında 210 yıla kadar hapis cezası istendi. HDP’nin olmayan siyaset akademisini eğitim yapmış gibi gösteren savcı, DBP Siyaset Akademisi’nde ders konusu yapılan doğal toplum tartışmaları için de “örgütsel ideoloji” dedi.

İstanbul’da 28 Temmuz 2017’de yapılan ev baskınlarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticilerine yönelik operasyonda yargılanan 16’sı tutuklu toplam 21 kişi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu iddianame hazırlandı. Tutuklananlar arasında bulunan Demokratik Modernite dergisi editörü Haydar Ergül’ün de bulunduğu 21 kişi için “Örgüte üye olmak” suçlamasında bulunuldu.
‘YENİ BİR TOPLUM İNŞA EDİLİYOR’
Soruşturmaya konu olan eylem ise, 2016 yılında DBP Siyaset Akademisi’nin Bağcılar’da yaptığı eğitim çalışması gösteriliyor. İddianamede, DBP Siyaset Akademisi’ne ilişkin, “PKK/KCK terör örgütünün faaliyetlerini deşifre edilmesi ve engellemesine yönelik sürdürülen çalışmalarda, PKK/KCK terör örgütü KCK/TY (Koma Civaken Kürdistan/Türkiye Yapılanması) yapılanması ideolojik alan merkezi içerisinde yer alan ve ilimiz yapılanması başta olmak üzere terör örgütünün diğer kollarına üst düzey yönetici ve ani gelişen toplumsal olaylarda inisiyatif kullanabilme kabiliyetine sahip şahıslar yetiştirmek amacıyla siyasi alandaki faaliyetlerinin artırılması, örgütün ideolojisi ve amaçlarına paralel siyasetin canlandırılması, örgütsel ideoloji çerçevesinde yetiştirilen kadroların dalgalar halinde topluma yayılması ve böylece yeni bir toplum inşa edilerek sözde demokratik öz yönetin hayata geçirilmesi amacıyla bizzat terörist başı Abdullah Öcalan’ın talimatları doğrultusunda siyaset akademisi adı altında örgütsel eğitim merkezlerinin oluşturulduğu” denildi.
PARTİ EŞİTTİR PKK!
Soruşturmaya konu eylemin 2016 yılında olduğu belirtilmesine rağmen, HDP Bağcılar İlçe binasına 8 Eylül 2015 tarihinde yapılan polis baskınında ele geçirilen partiye ait dokümanlar delil olarak gösterildi. Yine 31 Ocak-1 Şubat 2015 tarihleri arasında Diyarbakır Kayapınar Spor Salonunda gerçekleştirilen Özgür Kadın Kongresi’nin (KJA) kuruluş kongresinin sonuç bildirgesi de “suç unsurları” arasında sayılıyor. DBP’nin Siyaset Akademisi’ne katılan parti üyelerinin isimleri karşısına “Parti”  yazıldığı için savcı, bunu “PKK/KCK” olarak yorumladı.
OLMAYAN AKADEMİDE DERS GÖRÜLDÜ!
Savcı, HDP’nin siyaset akademisi olmamasına rağmen 6 Temmuz 2015–12 Ağustos 2015 tarihleri arasında “HDP İstanbul Siyaset Akademisi”nin yaptığını ileri sürdüğü bir eğitim programına istinaden, eğitime katılanların, eğitim gününe dair yazdıkları bilgilendirme notları, bu notlarda o gün derse kimin gelmediği, kimin nöbetçi olduğu, hangi dersin işlendiği, derse katılan kişiler arasında bir sorun yaşanıp yaşanmadığı, derse katılan kişilerin ders ve eğitim hakkındaki görüş ve önerilerinin yazılı olduğunu belirterek “suç unsurları” arasına aldı. İddianamede, söz konusu eğitimde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kitap ve görüşlerinden faydalandığı vurgulandı.
KÖYLERİN BOŞALTILIP YAKILMASI ‘ASILSIZ SÖYLEM’!
İddianamede, “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Kürt halkına sözde soykırım yaptığı, köyleri boşaltarak yaktığı, yerinden-yurdundan uğratıldığı, malları yağmalandığı-talan edildiği, kadınlarına tecavüz edildiği gibi asılsız yalan ve ajitasyonlarla katılımcıların devlete olan bakış açılarının değiştirilmesi, devletin düşman olduğu algısının yerleştirilmesinin amaçlandığı hususları tespit edilerek tutanak altına alınmıştır” denildi.
İddianamenin devamında, “Devletin Kürt halkına asimilasyon, soykırım politikaları yürüttüğü, Kürt halkını imha ettiği” gibi ifadeleri “asılsız söylemler” olarak geçen savcı, derse katılanların “devlet karşıtı olmalarına ve PKK/KCK terör örgütü amaç ve çıkarları doğrultusunda faaliyet yürütmelerini sağlamaya yönelik bir ders olduğunu” savundu.
‘İLK UYGARLIKLARDAN DEM VURAN ÖRGÜTSEL İDEOLOJİ’
Savcı, DBP’nin Siyaset Akademisi’nde ele alınan devletsiz toplumlar dönemi, avcılık, toplayıcılık ve yerleşik hayat, Neolitik Dönem, Totem, Şamanizm ve Zerdüştlük gibi kavramları “İlk toplumun yoğrulup şekillendiği ilk çağlardan ve uygarlıklardan dem vuran örgütsel ideoloji olduğu hususları tespit edildiği” şeklinde yorumladı. Savcı, farklı tarihlerde yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren HPG’liler için de “gerilla” denilmesini suç kapsamında gördü.
JİNEOLOJİ DERSİ SUÇ!
Partinin cinsiyet özgürlükçü politikası gereği ele aldığı Jineoloji tartışmalarını da delil olarak gören savcı, “PKK/KCK terör örgütü elebaşının kadınlara ayrı bir önem verdiği, erkek egemen toplumdan kadını sözde özgürleştirmek, erkek egemenliğinden kurtarmak gibi sözde hedeflerle terör örgütüne kadın katılımlarını arttırma amacıyla bu tür söylemlere sıkça yer verdiği, kitaplarında mitolojik dönemlerden mevcut döneme kadar kadın gelişimi hususlarını detaylı olarak anlattığı” ifadesinde bulunuyor.
KARDEŞ AİLE ‘SUÇ’ OLDU
Eğitimlerde, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Din Alimleri Yardımlaşma Derneği (DİAY-DER) ve KJA’dan söz edilmesi ve Kürt illerindeki sokağa çıkma yasakları döneminde evlerini terk etmek zorunda kalan ailelerle dayanışmak amacıyla düzenlenen “kardeş aile” kampanyası da iddianamenin dayanağı olarak kaydedildi.
KOD ADI: HAYDAR HOCA 
HDP’nin parti içinde sürdürdüğü eğitim çalışmalarından sorumlu Eşref Yaşar’ın, bu durumu suç kapsamına koyan savcı, gazeteci Ahmet Birsin’e “Ahmet Hoca” ve gazeteci Haydar Ergül’e “Haydar Hoca” diye hitap edilmesini de kod isim olarak varsaydı.
İddianamenin sonuç bölümünde ise, “Siyaset akademilerinde eğitim verdiği, bir kısmının ise eğitime katıldığı, yine şüphelilerin yukarıda ayrıntılı olarak bahsedildiği üzere bir kısmının terör örgütünün amaç ve hedefleri doğrultusunda hareket edip yasak yayınlarının dağıtımını yapan fitre ve zekat vb. adı altında örgüte para topladıkları, böylece şüphelilerin yukarıda açıklamalarına yer verilen PKK/KCK silahlı terör örgütü üyesi oldukları anlaşılmıştır” denildi.
MA / Yasin Kobulan
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR