HDP’nin Şapatan raporu: Köylüler hortum ve demir çubuklarla işkence gördü

0
210

Şapatan’da işkence gören köylülerle görüşen HDP heyeti raporunu açıkladı. “İşkence yok” diyen Hakkari Valiliğinin yalanlandığı raporda, “36 kişi yaklaşık bir saat boyunca cop, silah dipçiği, paspas sapı, kısa kesilmiş hortum ve demir çubuklarla işkenceye maruz bırakılmış” denildi.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesi Şapatan köyünde işkenceye maruz kalan köylülerle görüşen Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyeti raporunu açıkladı. Şapatan’a giden HDP heyetinden Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat, Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan ve PM Üyesi Özgür Zeydanoğlu, hazırladıkları ön raporu Van’daki Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı.

Zeydanoğlu’nun okuduğu rapor şöyle:

‘KÖY HALKI POTANSİYEL TEHLİKE GÖRÜLÜYOR’

“2017 yılı içerisinde birkaç kez sokağa çıkma yasağının uygulandığı Şemdinli Şapatan (Altınsu) köyünde tüm sokağa çıkma yasaklarında yapılan ev ve arazi aramalarında hiçbir silah ya da yasadışı bir şey bulunmamasına rağmen güvenlik güçleri bölgede ve köy sınırları içerisinde yaşanan çatışmalarda sürekli köy halkını sorumlu tutarak köy halkı üzerinde baskılarını sürekli hale getirmişlerdir. Köy içerisinde bulunan camilerin minarelerine güvenlik kameraları takılmış, köy halkının köy dışında bulunan bağ ve bahçelerine gitmeleri engellenmiştir. Yine köy sınırları içerisinde bulunan ormanlık alan yıllar içerisinde sistemli bir biçimde yakılarak köy halkı adeta cezalandırılmıştır. Yerel ve genel seçimlerde köy halkının tercihlerinin etkisiyle köy halkı potansiyel tehlike olarak kabul edilmiş, böyle lanse edilmeye çalışılmıştır.

5 Ağustos günüde güvenlik güçleri tarafından operasyon amaçlı köy kırsalına çok sayıda güvenlik gücü konuşlandırılmış aynı günün sonunda ve 6 Ağustos günü saat 01.00 sıralarında Şapatan köyünün merkez mahallerinin üst kısımlarında bir çatışma yaşanmış, daha sonra valilik tarafından yapılan açıklamaya göre bu çatışmada bir özel harekat polisi yaşamını yitirmiş, bir güvenlik görevlisi de yaralanmıştır. BU çatışma sonrasında özel harekat polisleri tarafından özellikle Şapatan köyü Merkez Mahallesi’nde bir çok eve operasyon düzenlenmiş, gece 01.00-01.30 saatleri arasında düzenlenen bu ilk operasyonda çoğunluğu HDP eski yöneticisi ya da üyesi olan 6 kişi darp ve işkence ile gözaltına alınmıştır.

6 YAŞINDAKİ ÇOCUKTAN 90 YAŞINDAKİ NİNEYE KADAR

Köyde yapılan bu ilk operasyonda çalınan tüm evlerin kapısı zamanında açıklamasına rağmen kapılar açılır açılmaz, evde bulunan tüm bireylere ağır hakaretlerde bulunulmuş, 90 yaşındaki kadınlardan 6 yaşındaki kız çocuklarına kadar tüm bireyler darp edilmiş, özellikle kadınlara dönük sözlü taciz ve ağır hakaretlerde bulunulmuş. Silah dipçileri ve farklı araçlarla edilmiştir. İlk operasyon sırasında gözaltına alınan 6 kişi bir çok yaraları olmasına rağmen yaklaşık 4 saat merkez cami yakınlarına bekletilmiş, üstlerine basılarak ya da kaba dayaktan geçirilerek işkence edilmiştir.

EVLERİN KAPI VE PENCELERİ KIRILMIŞ

Yürütülen bu ilk operasyondan sonra 04.30-07.30 saatleri arasında Şapatan köyü Bêtu ve Meydan Mahallesi’nde yeni operasyonlar yürütülmüş, yapılan bu baskınlarda benzer şekilde bazı evlerin kapıları ve camları kırılmış, baskın yapılan evlerde neredeyse tüm bireyler ağır hakaretlere ve işkenceye maruz kalmıştır. Tüm bu uygulamalar sonucunda yüze yakın kişi dayak ve işkenceden geçirilmesine rağmen toplamda 36 kişi gözaltına alınmıştır. Birçoğu yaraları olmasına rağmen zırhlı araçlarda üst üste yığılarak İlçe Emniyet Müdürlüğü götürülmüş. Emniyet Müdürlüğü girişinde ve daha sonra içerisinde de bu 36 kişi yaklaşık bir saat boyunca cop, silah dipçiği, paspas sapı, kısa kesilmiş hortum ve zaman zaman demir çubuklarla işkenceye maruz bırakılmış, daha sonra ilçe emniyette görevli polislerin müdahalesi ile 36 kişi nezarete alınmış, gözaltında tutulanların nezarete alınması ile işkence son bulmuştur.

Aynı gün gözaltında bulunan 36 kişiden çoğunluğu genç yaşta olan 20 kişi hiçbir işlem yapılmadan ven herhangi bir doktor raporu alınmadan serbest bırakılmış. Serbest bırakılanlardan dayanılmaz ağrıları olan Bünyamin Atahak, Şemdinli Devlet Hastanesi’ne tedavi olmak ve darp raporu almak üzere gitmiş, ancak hastane de görevli olan Elif Ç. Adındaki kadın doktor, raporunda siz Şapatan köyündensiniz siz teröristsiniz diyerek hasta tedavi edilmemiş, hatta polisler aranarak tekrar gözaltına alınması sağlanmıştır. Daha sonra aynı doktora darp raporu almak ve tedavi için gelen diğer mağdurlarda aynı gerekçe ile geri çevrilmiş, ‘Canı yanan can yakar’ denilerek işkence savunulmuştur.

Tüm bu yaşananlar medya ve sosyal medyada görüldükten sonra gözaltında tutulan 16 kişi 7 Ağustos günü öğleden sonra serbest bırakılmış, Cumhuriyet Savcılığı’nın müdahalesi sonucu Devlet Hastanesi’nden kısmen de olsa darp raporu verilmeye başlanmıştır.

Heyetimizin Şapatan köyüne yaptığı ziyaretten hemen önce alelacele yapılan Hakkari Valiliği açıklamasında, işkence ve hakaret inkar edilmeye çalışılsa da, heyetimizin olaydan 3 gün sonra gerçekleştirdiği ziyarette, aradan geçen zamana rağmen tüm mağdurların bedenlerindeki yara izleri açık bir şekilde görülmektedir. Tüm izler belgelenmiştir. Hatta mağdurların köy meydanında tutulduğu yerlerde kan izleri bile korumamıştır.

Heyetimizin bir günlük çalışması sırasında mağdurlar ve tanıklar ile yapılan görüşmelerde, ilçede bulunan özel harekat polisinin halka karşı düşmanca tavırlarının yoğunca gözlemlendiği tespit edilmiştir. İlçe merkezinde yakın zamanda zırhlı araçların kasıtlı yaptığı birçok araç kazasının yaşanması ve bir çok hareket olayının gerçekleştiği tanıklar ile toplumda beyan edilmiştir.

Heyetimizin çalışma kapsamında ilçe kaymakamı ve cumhuriyet savcısı ile yapmak istediği görüşmeler, yetkililerin olumsuz tavrı ile gerçekleştirilememiştir. Devlet Hastanesi Başhekimi ile yapmak istediğimiz görüşmede, Başhekim yerinde olmaması nedeniyle, başka bir doktorla yapmış dolayısıyla verimli olmamıştır.”

AKDOĞAN: İŞKENCE YASAK VE YIKIMIN DEVAMIDIR

Raporun açıklanmasından sonra iddiaları detaylandıran HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, işkencenin 2015 yılında başlayan yasak ve yıkımların devamını olduğunu belirterek, “Köyde yaşayanları her yaşananlardan sorumlu tutan bir anlayış var. Devletin ısrarla ülkenin her noktasında karakol-kalekol inşa etmesi, yaşanan çatışmada bir güvenlik güçleri mensubu yaşamını yitiriyor ve biri yaralanıyor. Şemdinli’de yaşatılanlar sıkıyönetim koşullarıdır. Geçtiğimiz her noktada iliklerimize kadar seçilmişler olarak yaşıyoruz. Halkın neler yaşadığını tahmin edin” diye konuştu.

‘VALİ YALAN SÖYLÜYOR’

Hakkari Valiliğinin yaptığı açıklamanın doğruları yansıtmadığını vurgulayan Akdoğan, şöyle dedi: “Sonuna kadar hepsi yalandır. Topluma yalan söylemişlerdir. Eğer bizim gibi oraya gidip doğrudan şiddete maruz kalanlar ile bir araya gelinse, Vali’nin de 90 yaşında ninesi ve kardeşleri vardır. Kimsenin yalan beyanda bulunmayacağını, işkence izlerinden de açıklayabilirler. Devlet mahallisini temsil etme noktasına, doktorundan savcısına, valisinden kaymakamına kadar, ‘Şapatan’da kimseye şiddet uygulanmamıştır’ diyor. Bakın görüntüler var, sosyal medyada vicdan, demokrasiden ve adaletten yana olan herkes paylaşımda bulundu.

Ülkenin adalet ve vicdana ne kadar elzem olduğu dönemde, Ankara’nın açıklamalarını tamamlayan açıklamalarda bulunmaları bizim için tesadüfü değildir. Devletin uçağı sizde, tankı sizin elinizde, helikopteri sizin elinizde, 15 bin askeri yığmışsınız, güvenliğini sağlayamadınız. Bunun hesabını vatandaştan soruyorsunuz. Devletin vasfının yitirilmeye çalışıldığını bilmenizi isteriz. Ortaya çıkan görüntülerde, devletin halkı düşman gören anlayışı var. İşkence görenler rapor almaya gidince doktor, devletin çirkef yüzü görünmesin diye rapor vermiyor. Hakkari Valisi utanmadan sıkılmadan, yaptığı açıklamada kimsenin darp edilmediğini söylüyor.”

Hakkari Valisi, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’na seslenen Akdoğan, “Bu uygulama nerede yapılıyor. Bizim söylediğimiz şahıs Şemdinli’de yaşıyor mu? Sizde gibin bunu yerinde görün. Vücudu tellerle parçalanmışçasına, silah dipçikleri ile darp edilmiş köylüler var. Kimsenin evine zorla girilmediği söyleniyor” diyerek fotoğraflar ile işkenceyi gösterdi.

IRGAT: UYGULAMALAR 90’LI YILLARI AŞIYOR

HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat ise, 90’lı yılları aşan uygulamaların Şapatan köyünde yaşatıldığını ifade ederek, “Kadınlar eşleri önünde şiddete maruz kalmış ve onurları ayaklar altına alınmıştır. Erkek egemen zihniyeti kadın bedeni üzerinden kendini var ettiği Şapatan için adalet çağrısı yapıyoruz. Türkiye bir kez daha AİHM’de mahkum kalacaktır. AKP’nin Genel Başkanı, bas bas ‘İşkenceye sıfır tolerans’ diyor. Şapatan’da son hız işkence, Kürtlere yönelik inkar politikalarının bir kez daha güncellendiğini, IŞİD’vari bir şekilde işkence uygulandığı net bir şekilde görülmüştür” dedi.

Irgat, Cumhuriyet Başsavcısı ile yapmak istedikleri görüşmeyi ise “Konu hassastır” denilerek ret edildiğini söyledi.

HDP, ayrıntılı raporu ise önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here