HDP’ye dayanışma akını: Saldırı hepimize

0
66

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’ne Onur Gencer isimli faşistin silahlı saldırısında parti çalışanı Deniz Poyraz’ın katledilmesinin ardından tepkiler büyüyor. Birçok kentte yürüyüş ve protestolar düzenlenirken, HDP Genel Merkez başta olmak üzere il ve ilçe örgütlerine dayanışma ziyaretleri gerçekleştiriliyor. 

Poyraz’ın katledildiği haberinin duyulması üzerine İHD, TİHV, Halkevleri, TİP, CHP Milletvekili Yıldırım Kaya, Kaldıraç, SEP, DAD, 78’liler Girişimi, Devrimci 78’liler Federasyonu, Marksist Fikir Topluluğu, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, Ankara Dayanışma Akademisi, Birleşik Gençlik Meclisleri, Toplumsal Özgürlük Partisi, Devrimci Anarşist Federasyon, ÇHD, Partizan, Kürdistan Komünist Partisi, EHP, DİSK, KESK Ankara Şubeler Platformu, Eğitim Sen, BES, BDSP, Birleşik Mücadele Güçleri, Sosyalist Emekçiler ve çok sayıda şahsiyet HDP Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Saldırıya lanetleyen ziyaretçiler, HDP ile dayanışmayı büyüteceklerini ifade etti.

Dayanışma ve birlikte mücadele mesajlarını ileten emek ve demokrasi güçleri ile siyasi parti temsilcileri ortak toplantı düzenledi. Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi Erkan Yıldız, Türkiye’de mücadele edenlerin tarihinin yasla dolu olduğunu belirtti. Yıldız, “Mücadele bizim için bir mecburiyet. Bu anlamda bu saldırıyı kınayarak köşesine çekinenleri de failleri kadar kınıyoruz” dedi.

Eğitim Sen Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Hüseyin Köklü de “Kan ile beslenenler iktidarlarını sürdürmek isterler bu tür saldırılarla baş etmenin tek yolu da ortak akılla mücadele etmekten geçiyor” dedi. 

Devrimci 78’liler Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Cumhur Yavuz ise “Yoldaşlarımıza başsağlığı dilemenin ötesinde omuz omuza faşizme karşı direnme sözü veriyoruz” dedi.  

Birleşik Mücadele Güçleri adına konuşan Zarife Çamalan da saldırının bir katliam olduğunu belirtti ve ekledi: “Dün burada kadın eyleminde yapılan saldırıları da gördük bugün o katilin HDP binasından nasıl çıkarıldığını da gördük. Başsağlığı dilemek değil, faşizme karşı topyekun mücadeleyi örmek durumundayız. HDP’yi, halkların kardeşliğini savunacağız.” 

‘SALDIRI SADECE HDP’YE DEĞİL’

Saldırının sadece HDP’ye yönelik olmadığının altını çizen Sosyalist Emekçiler Partisi Genel Başkanı Güneş Gümüş ise “Bunu daha önce de yaşadık. 7 Haziran’dan 1 Kasım’a kadar yaşanan süreç yeni bir sürecin başlangıcını olmuştur. Bu saldırı da yeni bir sürecin başlangıcıdır. Buna karşı hep birlikte mücadeleyi güçlendirmek zorundayız. Bu tür saldırılara karşı yan yana duracağız ve mücadeleyi sürdüreceğiz. Biz buna varız” dedi.

‘YAN YANA GELİNMELİ’

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube Eşbaşkanı Fatin Kanat da saldırıyı kınayarak, “Kürde ve muhalefete düşmanlık ve kirli politikalarda ısrar ülkeyi uçuruma götürüyor. Bu gidişatın daha kötü olasılıklarını da öngörerek tüm demokrasi güçlerinin yan yana gelmesinin öneminin altını ben de çiziyorum” ifadelerini kullandı.  

‘SALDIRI SADECE HDP’YE DEĞİL HEPİMİZE’ 

Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) adına konuşan Hatice Göz ise “Daha önce de bu tarz katliamlarla karşılaştık ama bundan sonra mücadeleyi ve yan yana durmayı artırmalıyız. Daha önce olduğu gibi bugün de HDP’yle yan yana olacağız. Bu saldırı sadece HDP’ye yönelik değil hepimize” dedi. 

Kaldıraç adına konuşan Semra Demir, “Bu saldırıyı düzenleyenlerin arkasında saray rejimi var. Bu saldırılar halkların tümüne dönük. Bu nedenle birleşik mücadele önemli ve dayanışmayı büyüteceğiz” diye aktardı.

‘UNUTMAK YOK’

Birlikte mücadele vurgusu yapan Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Şube Başkanı Mustafa Karabudak, “Yaşasın halkların kardeşliği” derken, Devrimci Anarşist Federasyon üyesi Doğuş Özdemir de “Bu sadece saldırı değil bir katliam. Buradan devlete ve onun paralı katillerine tekrar sesleniyoruz hesabını soracağız unutmak yok affetmek yok” ifadelerini kullandı.

‘BİZ KAZANACAĞIZ’

Son olarak konuşan Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) işinden ihraç edildikten sonra Yüksel Caddesi’nde yaptığı eylemlerden tanınan Mahmut Konuk da, “Bugün burada HDP’ye üye olma beyanımı hepinizin önünde açıklıyorum. Faşist diktatörlerin saldırısı karşısında bağımsız duruşumu bugünden itibaren HDP’ye üye olarak gösteriyorum. Zafer direnen halkların olacak. Biz kazanacağız” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here