Hekimlerden uyarı: İstanbul’da felaket yaşanabilir

Post date:

Author:

Category:

İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip, salgının kırmızı alarm verdiğini eğer önüne geçilmemesi halinde felaket yaşanabileceği uyarısında bulundu. 

İstanbul Tabip Odası Kovid-19 İzleme Kurulu, İstanbul’da artan vaka sayısı ve buna karşı alınması gereken önlemlere dikkat çekmek amacıyla basın toplantısı düzenledi. Tabip Odası’nın Cağaloğlu’nda bulunan binasında gerçekleştirilen toplantıya İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Güray Kılıç katıldı.

Birinci dalga baskılanmadı

İstanbul’da artan vaka sayılarına ilişkin hazırladıkları raporu paylaşan Tabip Odası Başkanı Pınar Saip, pandemi sürecinde önemli bir dönemden geçildiğini belirterek, birinci dalgası bile baskılanmadan, yüksek bir hasta sayısıyla mevsimsel grip dönemine girildiğini söyledi.

Hızlı artış var

Saip, özellikle İstanbul’da Nisan ayında en büyük vaka sayılarının yaşandığını, Haziran ise vaka sayılarında azalma olduğunu ancak hızla normalleşmeye geçilmesiyle vakaların tekrar arttığını vurguladı. Ekim ayında birinci dalga ile ikinci büyük pik dönemine girildiğini belirten Saip, İstanbul’da hızlı bir artışın olduğunu söyledi.

Önüne geçilmeli

İstanbul’da hem nüfusun kalabalık olması hem de nüfus yoğunluğunun çok fazla olması sebebiyle vaka sayısındaki artışın çok daha dramatik boyutta gerçekleşeceği özeliklere sahip olduğuna dikkat çeken Saip, kentin hem toplumsal hem de sağlık çalışanları açısından alarm verdiğini belirtti. Saip, vaka artışlarının durdurulmaması halinde İstanbul’u felaketin beklediğini ifade etti.

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR