Hemşin’de keşif: Dere yoksa yaşam da yok!

Post date:

Author:

Category:

Geçen aylarda organik tarım bölgesi ilan edilen Hemşin’deki Hemşin Deresi üzerine Şaraksel Elektrik Anonim Şirketi tarafından yapılmak istenen 8 megavatlık HES’in bilirkişi keşfi yapıldı. Heyetle keşfe katılan köylüler, “Eğer dere yoksa oradan su içen hayvanlar da yok, eğer dere yoksa yaşam da yok” dedi.

Rize’nin Hemşin ilçesinde bulunan Hemşin Deresi üzerinde, Şaraksel Elektrik Anonim Şirketi tarafından yapılmak istenen 8 megavatlık Hidroelektrik Santral (HES) için keşif yapıldı. Bugüne kadar 3 bilirkişi keşfi yapılan bölgeden yapılan keşif yağmura rağmen köylünün yoğun katılımı ile gerçekleştirildi. Hemşin Kantarlı Köyü’nden başlayıp Tepan Köyü’ne kadar olan bölgede projelendirilen HES için yapılan bilirkişi keşfi, heyetin Artvin Hod maden keşfinden geliyor olması nedeniyle dün geve geç saatlere kadar sürdü.

Yaşamı savundular

Keşfe katılan köylüler, “Şirket iki kuruş para kazanacak diye buraların yok olmasına izin vermeyin” diyerek bilirkişi heyetine neden HES istemediğini anlattı. Köylüler, “Eğer dere yoksa ‘pulli ala’ da yok, eğer dere yoksa ‘degeman’ da yok, mısır unu da yok. Eğer dere yoksa oradan su içen hayvanlar da yok, eğer dere yoksa yaşam da yok” dedi. Konuya ilişkin Hemşin Yaşam Derneği tarafından yapılan açıklamada, “Hemşinli’nin ana geçim kaynağı olan çaylıklarının tahribatına, kadimden beri kullandığı su hakkından mahrum bırakılmasına, doğal yaşam alanlarının tahrip edilmesine karşı tüm duyarlı Hemşinliler mahkeme heyetiyle birlikte keşif alanında yaşamı ve yaşam alanlarını savundu” denildi. RİZE

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR