Her ağacın gölgesinde bir direniş

0
167

Gündoğdu Meydanı’nda devam eden Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde sınırlı sayıda ağaç hem içeride hem de bariyerlerin dışında kalanlara gölgelik oluyor. Bariyerler dışında kalan ağaçların altında 4 gündür nöbet tutan Hüsnü Kaya, “Burada can güvenliğimiz adına hiçbir şey yok. Bundan dolayı kenetlenmiş durumdayız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır, İstanbul ve Van’dan sonra İzmir Gündoğdu Meydanı’nda 4’üncü gününde devam eden Vicdan ve Adalet Nöbeti, bariyerlerin içi ve dışında devam ediyor. Bariyerlerin içinde HDP’li milletvekilleri ve sırasıyla heyetlerin ziyaretleri ile sürerken, dışında ise sırasının kendisine gelmesini bekleyen yurttaşlar sürdürüyor. Nöbet eylemi için ayrılan 80 metrekarelik alanda bulunan 6 ağaç içeridekiler için gölgelik oluştururken, bariyerlerin dışında kalan birkaç ağaç inatla bekleyenlere gölge oluyor.

‘BARİYERLERİN ARKASINDA DA YAPARIZ’

Kavurucu sıcaklara rağmen çadır dahi açılmasına izin verilmediğini hatırlatan İrfan Güleser, “Güneşin altında sırf burada insanlara işkence çektiriyorlar. Biz her şeye rağmen nöbetimize devam edeceğiz. Biz kararlıyız kesinlikle geri adım atmayacağız. Bizi içeriye almayarak resmen psikolojik işkence yapıyorlar. İnsanlar rahatlıkla ziyaretini yapabilmeliydi” diye konuştu.

Hükümete yakın medya tarafından sürekli algı politikasının yürütüldüğünü, fakat nöbet alanını ziyaret eden binlerin bu anti propagandaları boşa düşürdüğünü aktaran Güleser, “Polis tehdit ve baskı ile insanların nöbete olan etkisi kırmak istiyor. Ama biz buna müsaade etmiyoruz. Bariyerlerin ardından içerideki direnişi desteklemek amacıyla alkış tuttuğumuzda polisler tehdit ederek keyfi GBT uygulaması yapmakta” dedi. Gündoğdu Meydanı’na çevrilen bariyerlerin bir cezaevini andırdığını sözlerine ekleyen Güleser, “İsrail’in Filistin’e yaptığı uygulamaların katbekat fazlasını burada bize yapıyorlar. Filistin’e gitmeye gerek yok, işte burası Filistin. Biz bu uygulamaya, tecride, cezaevine karşı bariyerlerin ardındaki her bir ağaç gölgesini bir direniş nöbetine çeviriyoruz. Vekillerimizi yalnız bırakmayacağız. Devlet insanların nöbet alanına girmesine izin vermiyorsa biz bu etkinliği burada bariyerlerin arkasında da yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

‘GÜNDOĞDU’DA KERBELA YAŞATILIYOR’

Bariyerlerin insanlıkla bağdaşmayan bir durum olduğunu bundan kaynaklı ağaçlarının gölgesi direniş alanı olduğunu dile getiren Şerafettin İzci, “Bu bize, vekillerimize, halkımıza ve partimize yönelik geliştirilen bir tecrittir aslında. Nöbet alanına soğuk su, elektrik, lavabo ve temel ihtiyaçlar verilmemekte. Bu AKP zihniyeti tarafından adeta Gündoğdu’da bir Kerbela yaşatılmak istendiğinin göstergesidir. Vekillerimizin açıklamalarından korktuklarından olayı bugün bunu yapıyor. Bunun için bariyerin içerisini de dışarısını da bir direniş alanı bir direniş ruhun çevirdik” dedi.

‘HİTLER UYGULAMASINI GEÇTİ!’

Nöbete karşı uygulamaları Hitler uygulamalarına benzeten Abdurrahman Güler de, “Ama unutmasınlar korkunun ecele bir faydası yok” diye belirtti.

Gündoğdu’daki bariyerlerin Türkiye’nin resmi olduğunu vurgulayan Hüsamettin Çabbar, “Kendi insanına bu kadar zulmeden bir devlet hiçbir yerde duyulmadı. Bu kavurucu havalarda sıcak su verilerek cezalandırılıyoruz” dedi. Gündoğdu’da uygulanan tecritti kırmak için insanların bariyerlerin içinde ve dışında kenetlenmesi gerektiğini ifade eden Çabbar, güçlü oldukları takdirde Gündoğdu’daki çemberin kırılacağını söyledi.

Bariyerlerin dışında bulunan ağaçların altında 4 gündür kesintisiz direniş gösteren Hüsnü Kaya ise, “Burada can güvenliğimiz adına hiçbir şey yok. Bundan dolayı gündüz direniş için gece ise nöbet alanının güvenliği için bu ağaçların altında kenetlenmiş durumdayız” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here