‘Her Alevi kadın geleceğine sahip çıksın’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

16 Nisanda gerçekleşecek referanduma sayılı günler kala, toplumun her kesiminden sesler yükselmeye devam ediyor. Mersinde yaşayana Alevi kadınlar Şadiye Günaydın ve Tülin Güneş, seslerinin kısılmaması ve aydınlık bir gelecek için referandumda “hayır” diyeceklerini belirtti. Günaydın ve Güneş, zorunlu din dersinin de kaldırılmasını istediler. 

Toplumun rızalığı alınmadan, alelacele hazırlanıp meclisten geçirilen ve başkanlık sistemini öngören referanduma az bir süre kala, toplumun bir çok kesiminden açıklamalar gelmeye devam ediliyor. Mersin de yaşayan Alevi kadınlar PİRHA’ya referandumu ve zorunlu din dersine ilişkin değerlendirmeler yaptı.

“EVET ÇIKARSA TÜRKİYE KAOSA GİRER”

Şadiye Günaydın adlı yurttaş, ülkenin geri gitmemesi için “hayır” denilmesi gerektiğini belirterek şunları ifade etti;

“ Eğer önümüze getirilen referandumda “evet” çıkarsa Türkiye bir kaosa gider. Biz çok ezildik, yok sayıldık, öldürüldük. Bundan dolayı çocuklarımız, gençlerimiz ve geleceğimiz için “hayır” demeliyiz. Ülke zor şartlarda kazanıldı. Kendileri saraylarda oturuyor, millet çöp topluyor, ekmek bulamıyor. Emekliler kötü durumda, gençlerimiz işsiz, kadınlarımız öldürülüyor. Yani neresinden tutsan sıkıntı. Bu durumun değişmesi için “hayır”. Alevi toplumundan eminim. Çünkü Aleviler aydındır, demokrattır. Her Alevi kadını dik dursun, geleceğine sahip çıksın.”

“ÇOCUKLARIN BEYNİ YIKANIYOR” 

Bir diğer Alevi yurttaş Tülin Güneş, toplumun daha fazla bilinçlenmesi gerektiğini belirterek şunları ifade etti;

“Bilinçlenmediğimiz sürece çok fazla bir şey yapamayız. Tek kişi ülkeyi yönetmemeli. Meclis olmalı, halk olmalı. Bunun için diktatörlüğe karşıyım. Özgürlüklerimiz için, kısıtlanmak istenen her şey için “hayır” demek zorundayız. Zorunlu din dersi gibi bir dayatma var. Buna karşı din dersi seçmeli olmalı ve çocuklarımız da Aleviliği öğrenmeli. Zorunlu din dersleriyle ilgili alınan yargı kararlarının dikkate alınmamasını doğru bulmuyorum. Sürdürülmesinin nedeni de çocuklarımızın beynini yıkamaktır. Çünkü çocuklar Aleviliği öğrendiğinde daha demokrat, daha özgürlükçü yetişecekler.”

Diren Keser/MERSİN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR