Herkese eşit ve parasız eğitim verilmeli

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, getirilen yeni eğitim müfredatına tepki gösteren Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) İzmir Şubesi, yeni eğitim müfredatı ile özel okullara verilen devlet desteğine karşı topladıkları imzaları, MEB’e gönderdi. İmzaları göndermeden önce Konak Postanesi önünde bir araya gelen dernek üyeleri, “Çocuklarımızın düşleri için bir aradayız” pankartı açtı. Öğrenci velileri “Milli Eğitimin amacı, her öğrencinin eşit koşullarda eğitim almasını sağlamak değil midir” dövizi taşırken, açıklamayı Veli-Der Yönetim Kurulu üyesi İlknur Aras yaptı.

Okul harcamaları artı

Çocuklarını devletin okullarında okutan velilerin cebinden yaptığı eğitim harcamalarının, her geçen gün arttığına dikkat çeken Aras, MEB’in özel okullarda öğrenim gören 340 bin öğrenci için toplam 1 milyar 37 milyon ödeme yaptığını belirtti. Aras, “Bütçeden bu kadar yüksek bir kaynak ayarlayabiliyorsa, neden devlet okullarının iyileştirilmesi için harcanmıyor. MEB, eğitimin zaten sorunlu olan kamusal niteliğini tamamen ortadan kaldırmaya çalışarak, öğrenci ve velilerin açıkça özel okullara yönlendirmektir” dedi.

Eğitimin temel bir insan hakkı olduğunu hatırlatan Aras, “Devlet tarafından herkese eşit ve parasız olarak sunulması gereken eğitimin, aynı zamanda bilimsel, laik ve demokratik bir içerikte olması, herkesin eğitim hakkını güvence altına alması gerekmektedir” ifadelerini kullandı. Açıklamanın ardından, İzmir’de velilerden toplanan 2 bin imza, MEB’e gönderildi.

İZMİR/MA

5

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR