HES yapımı için verilen ‘ÇED’ mahkemeden döndü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Manavgat Çayı’nın Antalya’nın Akseki ve İbradı ilçelerindeki kısmında yapılması planlanan HES projesiyle ilgili bakanlığın verdiği “ÇED olumlu” raporu mahkeme tarafından iptal edildi.

Antalya’nın Akseki ilçesine bağlı Sinanhoca Mahallesi’nden başlayıp büyük bölümü İbradı ilçe sınırlarında, Dedegöl Enerji Yatırım A.Ş. firması tarafından planlanan “Sinanhoca Regülatör ve HES” projesi için verilen “ÇED olumlu” raporunun iptaline yönelik Antalya 2’nci İdare Mahkemesi’ne dava açıldı. İbradı Belediye Başkanı CHP’li Serkan Küçükkuru, Gülsüm Köleoğlu ve Zeki Cengiz adlı yurttaşlar tarafından açılan davaya, İbradı Belediye Başkanlığı da müdahil oldu.

Ankara, Kırıkkale, Hacettepe ve Süleyman Demirel üniversitelerinden yedi bilim insanının hazırladığı bilirkişi raporunda, projenin ekosisteme tehdit teşkil ettiği belirtildi. Projenin gerçekleşmesi halinde ekosistemde ve mikro klimada değişimlerin olması ve özel koruma alanlarının etkilenmesinin kaçınılmaz olduğu vurgulanan raporda, yörenin biyoçeşitliliği ve ekolojik yapısı üzerinde meydana getireceği olumsuz etkilerin “kabul edilebilir düzeyde olmadığı” ifade edildi.

Raporun detaylarında ise akarsudaki karabalık, gökkuşağı alabalığı ve sazan gibi birçok balık türü ve diğer sucul canlıların, yapılacak projeden en çok etkilenmesi muhtemel canlılar olduğuna dikkat çekildi.

Bilirkişi heyetinin raporu doğrultusunda Antalya 2’nci İdare Mahkemesi, “ÇED olumlu” raporunun, çevresel etkiler, biyoçeşitlilik, ekolojik yapı, ekosisteme ve sosyo-ekonomik etkileri açısından yetersiz olduğu kanaatiyle iptaline karar verdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR