HİÇ BU KADAR ÖZGÜR OLMAMIŞTIK!

Post date:

Author:

Category:

Erdoğan’ın ‘Türkiye hiçbir dönemde bu kadar özgür olmamıştı’ diye tanımladığı son bir yıl, özgürlüklerin katledildiği bir dönem oldu. Freedom House raporuna göre özgürlüklerin en çok gerilediği ülke olan Türkiye, referanduma tıka basa dolu zindanlarla giriyor

Freedom House, Dünyada Özgürlükler – 2017 (Freedom in the World – 2017) raporunu açıkladı. Toplam 195 ülkede özgürlüğün irdelendiği, “Popülistler ve Otokratlar: Küresel Demokrasiye Çifte Tehdit” başlıklı raporda, Türkiye 2016’da özgürlüklerin en çok gerilediği ülkeler arasında birinci oldu. Son 10 yıldaki gerilemede ise Orta Afrika Cumhuriyeti’nin ardından ikinci sırada yer aldı.

Türkiye 15 puan kaybetti

195 ülke ve 14 bölgede yapılan gözlemler sonucu hazırlanan raporda, 87 ülke “Özgür”, 59 ülke “Kısmen Özgür” ve 49 ülke “Özgür Değil” kategorisinde yer aldı. Türkiye 2016’da özgürlüklerin en çok gerilediği ülkeler arasında birinci oldu. 15 puan birden kaybeden Türkiye, son 10 yılda da özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülke, Orta Afrika Cumhuriyeti ise birinci ülke oldu.

100 üzerinden 38

Kısmen özgür ülkeler listesinde yer alan Türkiye, en özgür ülkenin 100 puanla ölçüldüğü değerlendirmede, 2016 yılı için Türkiye’nin puanı 38 olarak belirtildi. Raporda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın özellikle 15 Temmuz’dan sonra “katıksız bir otoriteryanizmin tadını çıkardığı” ifadeleri yer aldı.

12 milletvekili tutuklandı

Raporda Türkiye için, “Hükümet 260 kişinin öldürüldüğü bir darbe girişiminden kurtuldu. Darbenin ardından ilan edilen OHAL bu sene sonunda uzatıldı. Aralarında asker, polis, memur, yargı mensubu, akademisyen ve öğretmenlerin olduğu 150 binden fazla kişi gözaltına alındı” dendi. Ayrıca Raporda eş başkanları dahil 12 HDP milletvekilinin tutuklandığı belirtildi. Onlarca gazetecinin tutuklandığı, yüzlerce medya kuruluşu ve STK’nın kapatıldığı bilgisinin yer aldığı raporda, yüzbinlerce kamu çalışanının da işinden atıldığı vurgulandı. Freedom House Türkiye ile Avrupa arasında yapılan mülteci anlaşmasını da “Utanç kaynağı” olarak tanımladı.

Daha dibe gidebilir

Rapora ilişkin Amerika’nın Sesi’ne değerlendirmelerde bulunan Freedom House Türkiye bölümü analistlerinden Elen Aghekyan, Türkiye’de seçilmiş temsilcilerin, Cumhurbaşkanı’nın etkisi olmadan özgür karar alamadığını belirterek, “Tüm niyet ve anmaç demokratik sürecin işleyişini askıya almak. Tüm devlet kurumları işlevsiz, yargı da aynı şekilde, basın özgürlüğü hiç görmediğimiz kadar dip seviyede ve böyle devam ederse daha da dibe gidebilir” sözlerini kullandı.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR