‘Hiçbir koşulda askere gitmeyeceğiz’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Hükümetin “asker kaçaklarını silah altına almak için” OHAL kapsamında çıkardığı 691 sayılı KHK’yi değerlendiren Vicdani Ret Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Demirsoy, hiç bir koşulda askere gitmeyeceklerini belirterek, bu karara yüzbinlerin karşı çıkması gerektiğini söyledi.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 691 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile askerlik kanununda yapılan yeni düzenlemede, “Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisaklı yahut bunlarla irtibatı olan ve askerliğe elverişli oldukları anlaşılan yükümlülerden, yoklama kaçağı ve bakayalar dahil bu Kanunda yazılı geçerli mazereti olmayanlar, Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek celp ve sevk esaslarına göre silah altına alınırlar” ek maddesi eklendi. Vicdani Ret Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Demirsoy, KHK ile çıkarılan bu maddeyle toplumun tüm demokrat kesimlerinin şiddet ve zarar göreceğini kaydetti.

‘ORDU BİR ÇOK VAHŞETE İMZA ATTI’

Demirsoy, çıkartılan yeni KHK’ler ile devletin bir yandan Kürt ilerinde yapmış olduklarını gizlemeyi amaçladığını bir yandan da Türkiye’deki demokrat kesimlere gözdağı vermek istediğini söyledi. KHK’lerden önce de askere gitmeyenlerin devletin baskı ve tehdidi altında olduğuna vurgu yapan Demirsoy, “Bu KHK’yı çıkaranların şunu bilmeleri lazım; bizim zaten evimiz, adresimiz, yurdumuz bellidir. Gidip geldiğimiz sokağa kadar her şeyimizi biliyorlar. Bunun için KHK yayınlamalarına gerek yok ki. Almak isterlerse buyursunlar alsınlar. Ama biz askere gitmemek için elimizden geldiği kadar direneceğiz” dedi. Bu ülkede ordunun eliyle birçok vahşete imza atıldığını ve bu tür vahşetlerin de devam ettiğini dile getiren Demirsoy, bu durum karşısında vicdanlı olan tüm insanların bu ülkeye askerlik yapmama hakkına sahip olduklarının altını çizdi.

‘SAVAŞIN GETİRİSİ DE GÖTÜRÜSÜ DE İNSANDIR’

Bölgede yaşanan çatışmalara da işaret eden Demirsoy, “Her zaman savaş olduğu için kayıplar da olur. Biriyle savaşıyorsan ya onu öldürürsün ya da o seni öldürür. Savaşın getirisi insan, götürüsü de insandır. Savaş her boyutuyla yıkımdır. Devlet gerçekten de yeni asker üretme ya da yeni asker bulma konusunda sıkıntı yaşıyor. Bu çerçevede bu KHK’ları yayınlıyor olabilir” diye konuştu.

Vicdani Ret Derneği olarak temennilerinin hiç kimsenin baskı altında askere gitmemesi olduğunu ifade eden Demirsoy, bazı kişilerin de Kürt illerine gidip Kürt çocuklarını öldürmek ve evlerini yıkmak için gönüllü askere gittiklerine dikkat çekti. Kimilerinin de gönülsüz olarak askere gittiğini dile getiren Demirsoy, “Askerlik yapan binlerce Kürt çocuğu var. Bu insanlara da niye gidiyorlar diye sormak lazım. Savaşı besleyen ana unsur asker olduğu için insanlar çocuğunu da askere göndermesinler” şeklinde konuştu.

‘ASKERE GİTMEYECEĞİZ’

Çatışmaların devam ettiği Türkiye’de devletin ciddi maddi kayıplarının olduğuna dikkat çeken Demirsoy, şöyle devam etti: “Çünkü dağı, taşı bombalıyor, uçaklar bombalıyor, özel harekatların gönderilmesi var. Türkiye şartlarında asgari ücret bin 300 iken bunlara asgari ücretin 5-10 misli para verdiği için maddi olarak sıkıntı çekiyor. Sıkıntı çektiği için de yeni arayışlara giriyor. Bu arayışlar da ‘Askere gelen gelsin. Gelmeyenden de ne kadar para alabiliriz’ hesapları üzerinden yapılıyor. Çünkü kocaman Sur, Cizre yakıldı. Şırnak’ın merkezi talan edildi. Hiçbir şartta biz askere gitmeyeceğiz. Oranın izmaritini, çöpünü dahi atmayacağız. Başka insanlara da bunun bizim savaşımızın olmadığını söylemek zorundayız. Çoluk, çocuk katledildi, doğa katledildi. Bunun için gitmeyeceğiz diyebilmeliyiz.”

‘TAYBET ANA’NIN CENAZESİNİ GÖRDÜK’

Demirsoy, devletin askere götürdüğü birçok Kürt, Alevi ve demokrat çocuklarını kendi egosunu tatmin etmek için “intihar süsü” adı altında öldürdüğüne işaret etti. Taybet Ana’nın cenazesinin halen gözlerinin önünde olduğunu kaydeden Demirsoy, “İnsanlar biz görmedik dese de biz gördük. ‘Bu devlet vahşet yaptı’ demeye devam edeceğiz. Cizre bodrumlarında Mehmet Tunçları yaktılar. Gidip onu yapanları bulsunlar. Askere gitmeyenlerle uğraşmayı bıraksınlar. Bu lanet devlet bir defa da iğneyi kendine batırsın” dedi. Yayınlanan KHK’nin sadece vicdani retçileri etkilemeyeceğine dikkat çeken Demirsoy, yüzbinleri etkileyeceğini belirterek, hep birlikte bu karara karşı çıkılması gerektiğini söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR