Hilafetin başkentinde “KADIN ZAFERİ”

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

QSD ve YPJ’nin kadın komutanları ve savaşçıları, DAİŞ çetesinin tam kalbinde, tarihi bir zafer ilanı yaptı. YPJ Komutanı Nesrin Abdullah, Arapça yaptığı açıklamada, zaferi tüm dünya kadınlarına armağan etti

Kuzey Suriye Federasyonu ordusu Demokratik Suriye Güçleri (QSD) tarafından, büyük bedellerde özgürleştirilen DAİŞ çetesinin başkenti Rakka’da, kadın savaşçılar zafer açıklaması yaptı. YPJ komutanları ve savaşçıları, tarihi nitelikteki açıklamayı, Rakka’nın merkezinde, DAİŞ’in vahşetini sergilediği El Neim Meydanı’nda yaptı. Alanda PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri ve YPJ, YPG, QSD, YBŞ ve YJŞ bayrakları asıldı. Açıklama öncesi konuşan YPJ Sözcüsü Nesrin Abdullah, Rakka’nın özgürleştirilmesini PKK Lideri Abdullah Öcalan’a, tüm şehitlere ve halklara kutladı. Nesrin Abdullah, Arap halkına saygı gereği açıklamayı Arapça okudu. İşte Nesrin Abdullah’ın okuduğu tarihi açıklama:

‘Güzelliğin inşacısı olduk’

“Sömürgeci erkek egemen rejim, insan hayatını kontrol ediyor. Bu bağlamda da savaş ortamı yaratarak kendi varlığını uzatıyor. Bu rejim kritik süreçlerde, kendi varlığını kan dökerek devam ettirdi. Bu süreçlerde de en ağır bedelleri kadınlar ödedi. Kadın tarihi acı, zorluk, direniş ve mücadeleler ile doludur. Zor ve acının yanında mücadele ve direnişlerle dolu kadın tarihi, 4 Nisan 2013’te Kadın Savunma Birlikleri YPJ’nin kurulmasıyla, yeni bir aşamaya girdi. Bu tarihi adımla YPJ, tarihi kadın direnişi sorumluluğunu üstlendi ve kadınların acılarını sonlandırmaya başladı. Artık kadınlar siyasi, toplumsal, kültürel ve askeri alanlarda egemen erkekten kurtuldu ve kriz ve sorunların çözümünde büyük bir güç oldu. Kadın, yaşamın güzelliğinin kaynağı ve ahlakın inşacısı oldu.

‘Arînler sembolümüz oldu’

“Kadın birliklerimizin kurulması, Suriye’deki harekete bir cevaptı. Bilindiği gibi Ehrar El Şam’dan El Nusra’ya ve son olarak DAİŞ’e terörist gruplar tüm Suriye halkları ve özellikle kadınlar için büyük tehditti. Terörist gruplarla ilk savaşımızda yoldaşımız Warşin, kadın özgürlüğü çizgisinde büyük bir direniş gösterdi ve şehit oldu. O günden beri birliklerimiz tüm Suriyeli kadınlar için özgürlük umudu oldu. Eğer bugün yeni bir devrimci kadın kuşağı ortaya çıktıysa, bu o direnişin sonucudur. Artık kadınlar devrimci çizgide savunmanın güvencesidir. (…) Arîn Mîrkan, zafer ve fedailiğin sembolü oldu. Şehitlerimiz Şevîn, Sozdar, Hebûn, Silava, Zozan ve onlarca kahraman kadın daha kadınların özgürlük yürüyüşünün asla durmayacağı mesajını verdiler.

‘Tüm kadınlara armağandır’

“Rakka’yı Özgürleştirme Hamlesi, birliklerimiz için ideolojik ve stratejik olarak büyük bir öneme sahipti. Savaşçılarımız en baştan bu yana bu hamlede aktif rol aldı. QSD ve YPG güçleri ile omuz omuza vererek bu başarıyı elde ettik. YPJ, Rakka hamlesinde tüm Suriye kadınları için umut oldu. Kürt, Arap ve diğer ulus ve dinden kadınları savunarak halk arasında kardeşliğin tohumunu attı. (…) Teröre en büyük darbeyi başkentleri ve kalplerinde vurduk. Bu mücadelemiz ile Êzidî kadınlarının onurunu tekrar göklere çıkardık. Onlarca esir Êzidî çocuk ve kadınını kurtardık. Bu süreçte Arap kadınlar da YPJ saflarına katıldı ve Rakka’da 2 kadın taburu oluşturarak direnişte aktif bir şekilde yerlerini aldı. Özgürleştirme direnişinde Şengal Kadın Birlikleri’nden (YJŞ) bir tabur da intikam savaşında yer aldı. Rakka’nın özgürleştirilmesi sürecinde 450 bin sivili terör zulmünden kurtardık. Tarihi direnişte 30 kadın savaşçımız şehit oldu. Rakka’nın özgürleşmesini tüm dünya kadınlarına armağan ediyoruz.” Açıklama, “Jin jiyan azadi” ve Öcalan lehine atılan sloganlarla sonlandı.
Karayılan’dan mesaj

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan’ın Rakka’nın özgürleştirilmesine ilişkin mesajı yayımladı. Karayılan, “Dünyaya korku salan, bütün insanlık için büyük bir tehlike arz eden DAİŞ çetesinin başkentinin özgürleşmiş olması, büyük bir başarıdır. Bu büyük savaşı yüksek bir askeri performans temelinde kapsamlı bir operasyonla gerçekleştiren bütün YPG, YPJ, QSD komutanlarını ve kahraman savaşçılarını, partimiz PKK’nin Yürütme Komitesi adına kutluyorum. Bu savaşta enternasyonal savaşçıların ve uluslararası güçlerin katkılarının da olduğu açıktır. Bu başarı, Suriye halklarının özgürlüğünün ve Kürt, Arap, Asuri, vb. tüm bölge halklarının kardeşliği temelinde bütün sorunları diyalog ve demokratik yöntemlerle çözmenin zeminini yaratmıştır. Kürt, Arap, Asuri ve Süryani genç erkek ve kızlarının kanlarını döktükleri ortak amaç doğrultusunda, Demokratik Ulus perspektifiyle halkların kardeşleşmesi, Demokratik Konfederal bir Ortadoğu’ya ivme kazanacağını düşünüyoruz” dedi.

‘DAİŞ’e hançer saplandı’
Clara Reqa, özgürleştirilen Rakka için değerlendirmelerde bulundu. Clara Reqa, kadınların DAİŞ çetelerinin yüreğine adeta bir hançer gibi saplandığını söyledi. Clara Reqa, “Bu, savaşçıların verdiği emek sonucu oluştu. Türk devleti ve destekçileri Rakka hamlesinin başarısızlık ile sonuçlanması için çok çabaladı. Fakat başarılı olamadılar. Rakka’da şuan tarihi bir süreç yaşanıyor. YPJ, dünyaya kadının güç ve irade olduğunu kanıtladı. Bizler bir kez daha demokratik bir toplum ve Federal Kuzey Suriye sözü veriyoruz” dedi.

Tüm güçlere teşekkür

QSD Komutanı ve Rakka Zaferi’nin komutanlarından Rojda Felat, “Rakka’nın özgürleştirilmesi kadınlar için büyük zaferdir. Minbic Askeri Meclisi, Dêra Zor Askeri Meclisi, Süryani Askeri Meclisi, Şems El Şimal, Ceyş El Siwar, Cebhet El Ekrad ve QSD çatısı altındaki diğer güçler fedakarlıkla hamleye katıldı ve büyük rol oynadı” dedi.

MSD: Federasyon kazandı

Demokratik Suriye Meclisi (MSD) yaptığı açıklama ile Rakka zaferini kutladı. MSD “Zafer, Suriyelilerin kalbine krizin çözümünün yakın olduğu umutlarını ekmiştir. QSD ve onu destekleyen güçler olarak, Suriye halklarının birliğini koruyan ve çok renkli kültürüne sahip çıkan Demokratik Federal Suriye projesine sahibiz. Bu zafer Suriye ve Ortadoğu’yu güvenliğe götürecektir” dedi. KONGRA-GEL de, “Demokratik konfederalizm ve demokratik ulus eksenli bir sistemin oluşturulması, kaosun çözümünde de model rol oynayacaktır” dedi.

Arap Ulusal Konseyi kutladı

Arap Ulusal Konseyi de Rakka’nın özgürleştirilişini kutladı. Arap Ulusal Konseyi, “Rakka’nın özgürleştirilmesini tüm Suriye halklarına kutluyoruz. Şehitlerin ruhu önünde saygıyla eğiliyoruz. Bu büyük başarıyı QSD savaşçılarına kutluyoruz. Şehitler ölmez, zafer halkımızındır. Yaşasın özgür ve demokratik Suriye” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR