‘Hindistan polisi tecavüzcü’

Post date:

Author:

Category:

Array

Elindeki silahı ve yetkileri kötüye kullanan Hindistan polisinin suçları giderek kabarıklaşıyor. Suçlar arasında cinsel-fiziki işkence, tecavüz, gasp, yağma yer alıyor. Polisin cinsel saldırısına maruz kalanlar arasında hamile bir kadın ile 14 yaşında bir kız çocuğunun da olduğu açıklandı

Hindistan’da Ulusal İnsan Hakları Komisyonu, bir grup polisin komünist militanlara yönelik operasyon sırasında 16 kadına karşı tecavüz, cinsel ve fiziksel saldırı suçlarını işlediğini duyurdu.

Komisyonun yaptığı araştırmaya göre Hindistan’ın Chhattisgarh Eyaleti’ne bağlı Bijapur bölgesinde yapılan operasyon sırasında bir grup polis, 16 kadına yönelik cinsel saldırı, tecavüz ve fiziksel saldırı suçunu işledi. Saldırılar yerel hükümetin 2015’te komünist militanlara karşı başlattığı operasyon kapsamında yaşandı. Raporda “Ulusal İnsan Hakları Komisyonu, Chhattisgarh’da 16 kadının polis tarafından tecavüz, cinsel saldırı ve fiziksel saldırıya maruz kaldığını belirledi. Birçok köylünün eşyalarının çalındığı, yok edildiği ve yağmalandığı da rapor edildi. Kurbanların insani hakları Chhattisgarh’daki hükümete bağlı güvenlik çalışanları tarafından ağır şekilde ihlal edildi” denildi. Cinsel saldırıya maruz kalanlar arasında hamile bir kadın ile 14 yaşında bir kız çocuğunun da olduğunu belirten Komisyon, 20 olası tecavüz mağduru ile görüşmelerin sürdüğünü de açıkladı.

Polis cezalandırılmalı

Komisyon saldırgan polislerin cezalandırılması ve kadınların uğradığı zararın tazmin edilmesini istedi. Hindistan hükümeti yaklaşık 50 yıldır ülkenin ‘Kızıl Koridor’ olarak anılan doğu bölgelerinde Maocu komünist militanlarla savaşıyor. Aşırı yoksulluk ve kalabalık nüfustan muzdarip olan bölge sakinlerinin evleri sıklıkla polis güçleri tarafından basılıyor.

Hindistan’ın Bangalore kentinde yılbaşı gecesi taciz olayları yaşanmış, ‘cinsel taciz, kıyafetlerini çıkarmaya çalışma’ suçlarından soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmanın geç başlatılması ve Karnataka İçişleri Bakanı’nın ‘kadınların Batılı kıyafetleri nedeniyle’ tacize uğradıkları yönündeki açıklamaları tepki çekmiş, yönetim soruşturma başlatıldığını duyurmuştu. Son olarak soruşturma kapsamında 5 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Sıklıkla toplu tecavüz olaylarının yaşandığı Hindistan’da tecavüz olaylarına yönelik protestoların son yıllarda artmasıyla yasalar sertleştirildi. Ancak yine de pek çok tecavüzcü ceza almadan serbest kalabiliyor.

YENİ DELHİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR