Hindistan sağlık sistemini salgına karşı hazırlıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

1 milyar 350 milyonluk nüfusuyla Çin’den sonra dünyanın ikinci büyük ülkesi olan Hindistan’da dün itibariyle tespit edilebilen yeni korona virüsü Covid-19 sayısı 142. Bu vakalardan üçü ölümle sonuçlanmış durumda.

Yüz milyonlarca kişinin yoksulluk içinde yaşadığı ve birçok bölgede sağlık için temel şartların sağlanamadığı ülkede sağlık sisteminin yetersizliği de biliniyor. Covid-19’un yayılma riskine karşı ülkedeki hazırlıklar sürerken, ‘saatli bomba’ gibi salgının ne zaman patlayacağı bekleniyor.

1 MİLYONU AŞKIN TEST SATIN ALINDI

Ülkede virüsün yayılmasını engellemeye yönelik bilgilendirme kampanyaları da hızla sürerken, sağlık sisteminin hazırlıksız yakalanmaması için çalışmalar devam ediyor. Şimdiye kadar ülke genelinde yapılan testlerin sayısı 6 binde kalsa da, özellikle bu alanda diğer ülkelere göre ciddi bir yoğunlaşma var.

Virüsün yoğun bir biçimde yayıldığı Güney Kore’de şimdiye kadar 200 bin test yapılırken, İtalya’da 20 binlerde, Fransa’da ise 12 bin civarında test yapıldığı biliniyor. Hindistan’da şu anda 150 bin kadar testin de stoklarda olduğu bildiriliyor.

Ayrıca salgının olası yayılma riskine karşı 1 milyon kadar testin de sipariş edildiği verilen bilgiler arasında.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR