Hirant Dink ve Garo Paylan

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

BAKİ DÜZGÜN

Hirant Dink kendi halkının yaşadığı trajediyi yazdığı için, panellerde, söyleşilerde ve tv ekranlarında yaşanan trajediyi dile getirdiği için, onu katledenler, Hirantın karşısına geçip görüşlerini ifade etmekten aciz olduklarından dolayı, kolay yolu seçtiler, aşağılık yolu seçtiler, bir çocuğun eline silah verip, vatan millet Sakarya edebiyatıyla çocuğu ajite edip, Hirant Dink’i bir çocuğa öldürttüler… utanmadan Hırant’ın katili olan bu çocukla boy boy resimler çekip medyaya servis ettiler. Amaçları bu zavallı çocuk üzerinden Türkiye halklarına mesaj vermekti… Hirant’ın cenazesine katılan yüzbinler hep bir ağızdan, hepimiz Ermeni’yiz, hepimiz Hirantız sloganlarıyla bu aşağılık ırkçı, şoven yaklaşıma karşı, onurlu bir cevap oldular.

Bu ülkede tek ırk, tek mezhebin olmadığını, Anadolu coğrafyasının bir halklar mozaiği olduğuna hazmedemeyen bu zihniyet, ortaçağ kafasıyla, o geri, şoven, ırkçı yaklaşımıyla, ülkemizi yeni yeni boğazlaşmalara gebe bırakmaktadır. Kürdü kabul etmeyen, Alevi inancına düşmanca tutum takınan, Ermeni’yi yok sayan, Kadın’ı bir cinsel obje olarak gören, insan haklarını ve insanın yaşama hakkını tanımayan bu zihniyetin sahiplerinin ülkemizin ortak yaşamına katacakları bireyleri yoktur.

Hırsızlığı, arsızlığı, ayrıştırıcı politikaları temel politika olarak bizlere dayatmaya çalışan bu anlayış, ortaçağ karanlığından beslenmektedir… Bizlere dayattığı anlayış tam teslimiyettir. Konuşmamızı istemiyorlar, demokratik haklarımızı kullanmamızı istemiyorlar, gazetelerimizi, televizyonlarımızı kapattılar, muhalif olabilecek hiç bir ses istemiyorlar… biat edeceksin, amade olacaksın, düşünmeyeceksin…Temel politikaları budur.

Dün gece yaşanan tamda bu anlayışın parlamentoya yansımasıydı…

HDP İstanbul milletvekili Garo Paylan, anayasa ile ilgili görüşlerini tarihsel bir mantık çerçevesinde ifade ederken, Ermeni halkının yaşadığı katliamla ilgili, ” ben soy kırım diyorum” siz adına ne derseniz deyin açıklamasına hazmedemeyen, anlamaya çalışmayan zihniyet hep birlikte saldırmaya başladılar… Kimileri ” sen ajansın” kimileri ” susturun bu dış güçlerin uşağını” ve linçe varacak tepkiler… Garo Paylan bir realiteye parmak bastı. Onu dinleyenlerin kendileriyle yüzleşecek güçleri olmuş olsaydı bu tutuma ihtiyaç duymazlardı. Yüzleşmek bir erdemlilik ve cesaret işidir… Bunlarda bu cesaret olmadığı için, saldırgan politikalarıyla bizleri susturmak istiyorlar. Susmayacağız, yılmayacağız, teslim olmayacağız, direneceğiz.

Sen yüzde bir değilsin Garo Paylan, sen, ben, biz bu ülkenin 79 milyon insanıyız… Evet, biz ve onlar var bu ülkede… Bir avuç azınlık olan onlar, kandan, gözyaşından, yok saymaktan, emeğin hakkını çalmaktan, halkları boğazlaştırma politikalarından beslenirken…

Savaşa karşı barışı, onursuz yaşama karşı onurlu yaşamı, faşizme karşı demokrasiyi, emperyalizme karşı tam bağımsızlığı, kapitalizme karşı hakça paylaşımı, eşitsizliğe karşı eşit yurttaşlığı savunan biz çoğunluk, bu ülkenin ortak onurlu vicdanıyız.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR