Hizbullah’a yaptırım

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İran Devrim Muhafızlarını “terör yaptırım listesi”ne alan ABD’de Kongrenin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen 3 ayrı tasarıda, Lübnan’da İran’ın silahlandırdığı Hizbullah’a yeni yaptırımlar öngören maddeler, oy birliğiyle kabul edildi. Hizbullah örgütüne finansal ve askeri destek veren kişiler ile hükümetleri hedef alan yeni yaptırım paketini oy birliğiyle kabul etti.
Buna göre, 3329 sayılı tasarı uyarınca Hizbullah’a finansal ve askeri anlamda destek olan kişi ve hükümetlerin yaptırım listesine girmesinin önü açıldı. 3342 sayılı tasarıyla Hizbullah’ın bazı bölgelerde sivilleri “insan kalkanı” olarak kullandığı belirtilip kınandı. 359 sayılı tasarıyla da Avrupa Birliğine (AB) Hizbullah’ı “terör örgütü” olarak tanıması çağrısı yapıldı.
Böylece Temsilciler Meclisi, yaklaşık 6 aylık sürecin ardından ilk kez doğrudan Hizbullah’ı ve dolayısıyla İran’ı da hedef alan yaptırımları kabul etmiş oldu.

Pasdarlar da listede

ABD Başkanı Trump, 13 Ekim’de yeni İran stratejisini duyurduğu açıklamasında, Tahran’a karşı daha sert bir tutum içine girdiklerini vurgulayarak, “İran Devrim Muhafızları Ordusuna sert yaptırımlar getirmekle başlıyoruz.
Hazine Bakanlığını, tüm Devrim Muhafızlarına (Pasdar) daha ileri yaptırımlar getirmesi konusunda yetkilendiriyorum.” demişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR