Hollanda’dan Diyanet’in ‘cihat hutbesi’ne inceleme

Post date:

Author:

Category:

Array

Hollanda hükümeti, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye’nin Efrin operasyonuna destek amacıyla hazırlanan ve Hollanda’daki bazı camilerde de okutulan Cuma hutbesi ile ilgili inceleme başlattı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Sosyal İşler Bakanı Wouter Koolmees, “cihadı öven” ve “şehadet şerbetinin tatlılığından” söz eden hutbenin kesinlikle kabul edilemez olduğunu söyledi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Zeytin Dalı Harekatı’na destek amacıyla hazırladığı “Cihat: Allah yolunda canla ve malla mücadele” başlıklı hutbe Cuma günü Hollanda’daki bazı camilerde de okutuldu.
Hollanda Diyanet Vakfı’na (HDV) bağlı Hoorn kentindeki Türk caminde okunan Cuma hutbesini kaydeden Telegraaf gazetesi, bunun Türkiye’deki camilerde okutulan metinle aynı olduğunu yazdı. Gazete, Ankara’dan Avrupa’daki camilere haftalık olarak hutbe gönderildiğini belirterek, HDV’ye bağlı 140 caminin kaçında aynı metnin okunduğunun bilinmediğini bildirdi.
‘TÜRKİYE’DEN AÇIKLAMA İSTENECEK’
Sosyal İşler Bakanı Koolmees, bu haber üzerine inceleme başlatılmasını istedi. Hutbede kullanılan ve cihadı öven dilin kabul edilmez olduğunu söyleyen Hollandalı bakan, Türkiye’den açıklama isteneceğini bildirdi. Koolmees, cihat konusunda hutbe okunmasını “çok ciddi bir durum” olarak değerlendirdi. Sosyal İşler Bakanı, Türkiye kökenli Hollandalı gençlerin bu vaazlardan etkilenerek Türk savaşına katılmasını istemediklerini belirterek “Bunu önlemek zorundayız” dedi.
HDV yetkilileri ise, Diyanet’in Afrin harekatına destek amacıyla hazırladığı hutbenin Hollanda’daki camilerde okutulmadığını savundu.
HUTBEDE NE DENİYORDU?
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Cuma günü Türkiye’deki camilerde okutulan hutbede:
“Müminin inancı, varlığı, vatanı, bekası ve hürriyeti için silahlı mücadeleye girmesi ise, cihâdın en üst seviyesi. Bugün de millet olarak canımızla ve malımızla bir beka mücadelesi veriyoruz. Mehmetçiğimiz, inancımız, bayrağımız, vatan toprağımız uğrunda hiç çekinmeden varlığımızı feda edebileceğimizi bütün dünyaya bir kere daha gösteriyor. Ömrünün baharında şehadet şerbetini yudumlayan her bir vatan evladı, adeta bizlere Rabbimizin şu müjdesini haykırıyor: ‘Allah yolunda öldürülenlere sakın ‘ölü’ demeyin. Onlar diridirler. Ancak siz bunu idrak edemezsiniz.” ifadeleri yer alıyor.
Hollanda’da muhalefet partileri, Türkiye’nin Efrin’deki operasyona tepki göstererek, hükümet tarafından resmi dille kınanmasını istiyor.
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR