HONDURAS AYAKLANDI

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD’nin 2009’da darbe yaptığı Honduras’ta, darbe dönemimin bitmekte olduğuna işaret eden seçimlerde her şey altüst oldu. Salvador Nasralla öndeyken ‘elektrik’ kesildi ve Orlando Hernandez’in kazandığı açıklandı. İsyan çıktı
rta Amerika ülkesi Honduras’ta, geçen hafta sonu yapılan devlet başkanı seçimine hile karıştırıldığını kaydeden muhalefet, protestolar yapıyor. Yüzlerce kişi gözaltına alındı. Muhalefet seçimlerin yeniden yapılması çağrısında bulundu.

Honduras’ta 2009 darbesi sonrası göreve gelen yönetimin seçimlere hile karıştırdığı haberleri muhalefeti ayaklandırdı. Solun bazı kanatları ve sosyal demokratların ortak adayı Salvador Nasralla, oyların yüzde yaklaşık 60’ı sayılırken rakibine 5 puan fark atmıştı. Ancak kalan oyların sayımı sırasında elektiriklerin kesildiği ve ardından mevcut Devlet Başkanı Juan Orlando Hernandez’in öne geçtiği açıklandı. Hernandez’in göreve yeniden seçildiği duyruldu. Muhalefet bloku isyan etti ve alanlara çıktı. Barikatlar kuruldu. Göstericiler lastik ve moloz yakarak bazı yolları trafiğe kapattı ve polisle göstericiler arasında çatışmalar çıktı. Çıkan olaylarda bir genç yaşamını yitirdi, 12 kişi yaralandı.

Görgü tanıkları ateş edenlerin polis olduğunu söyledi. Emniyet Sözcüsü Jair Meza, başkent Tegucigalpa’da ve San Pedro Sula kentinde 300’den fazla kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Hernandez sokağa çıkma yasağı da ilan etti.

Tekrar istedi

Salvador Nasralla, Associated Press’e yaptığı açıklamada, “Honduras’ın içinde bulunduğu krizin çözülmesi amacıyla devlet başkanlığı seçiminin tekrarlanmasını talep ettim” dedi. Yeni seçimin, “yerel değil uluslararası bir seçim kurulu gözetiminde yapılması gerektiğini, çünkü oylamanın güvenilirliğinin garanti altına alınması için yeterli koşulların oluşmadığını” söyleyen Nasralla, hükümetten ne yanıt aldığına ilişkin soruya, “Yanıt vermediler, vereceklerini de sanmıyorum” cevabını verdi. Oyların yüzde 60’ı sayılırken Nasralla yüzde 45 oyla önde idi. Rakibi ise, yüzde 40’ta kalmıştı. Elektrik kesintisi sonrası tablo değişti. Saatlerce süren kesintiye teknik arıza gerekçe gösterildi.

Obama’nın ilk darbesi

ABD, Latin ülkelerine ulaşmak için Honduras’ı stratejik görüyor. Bu nedenle Barack Obama, sol cepheden yana politikalar uygulamaya koyan Manuel Zelaya’yı 2009’da ordu-CIA üzerinden devirmişi. Bu Obama’nın ilk darbesi olmuştu. Honduras’ta, 2013’te yapılan devlet başkanı seçiminde Juan Orlando Hernandez, oyların yaklaşık yüzde 36,5’ini alarak seçimi kazanmış, muhalefetin adayı Xiomara Castro hile olduğunu kaydetmişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR