Honduras’ta darbenin sonu: Darbe karşıtı sol ittifak seçimlerden önde çıktı…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD’nin 2009’da darbe yaptığı Honduras’ta darbe karşıtı solun bazı kanatları ve sosyal demokratlar ittifak yapınca Salvador Nasralla sandıktan birinci çıktı. Böylece ABD’nin Latin politikasında yeni bir gedik açıldı

ABD’nin Güney Amerika ülkelerine ulaşmak için stratejik olarak yöneldiği Orta Amerika ülkelerinden Honduras’ta ABD destekli sağcı bloklar yeniden kaybediyor. Muhalefet partilerinin adayı Salvador Nasralla başkanlığa çok yakın.

Sol ittifakın adayı kazandı

Orta Amerika ülkesi Honduras’ta 26 Kasım Pazar günü başkanlık seçimleri yapıldı. Dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın CIA ve ordu marifetiyle yaptığı darbeyle devrilen Manuel Zelaya’nın hareketi, bazı sol partiler ve sosyal demokratların ittifak adayı Salvador Nasralla, seçimlerde sürpriz yaptı. Gazeteduvar haberine göre oyların yüzde yaklaşık 60’ı sayılırken Nasralla oyların yüzde 45’ini aldı. Rakibi sağcı Ulusal Parti’den Juan Hernandez ise oyların yüzde 40’ını aldı. Her iki aday da zaferini ilan ettti. Ancak Honduras’ın resmi seçim kurulu TSE’nin paylaştığı rakamların ardından Nasralla rakibine yaklaşık 5 puan fark atıyor.

ABD için darbe

Venezuela merkezli televizyon kanalı Tele Sur, Nasralla’nın zaferini coşkuyla paylaştı. Reuters, “Nasralla’nın zaferi, Honduras ile askeri bağları olan ABD için darbe” yorumunu yaptı ve kontrolün Zelaya’nın elinde olacağına değindi.

Ortak aday

Öncelikle Nasralla, “Diktatörlüğe Karşı Muhalefet İttifakı” grubunun ortak adayı olarak seçimlere girdi. Bileşenler arasında LIBRE ve PINU-SD de bulunuyor. PINU-SD sosyal demokrat bir oluşum. Kendini sosyalist olarak gören ve Latin Amerika’daki pek çok sol partinin oluşturduğu Sao Paulo Forumu üyesi LIBRE’nin liderlik koltuğunda ise darbeyle devrilen eski başkan Manuel Zelaya var. Nasralla ise Yolsuzluk Karşıtı Parti’nin (PAC) kurucusu ve TV sunucusu idi. PAC merkez sağdaydı. Bu yüzden bazı sol partiler seçimlerde Nasralla’nın adaylığına destek olmadı.

2009 darbesi

Honduras’ta Başkan Manuel Zelaya idi. Zelaya, bazı özelleştirmeleri durdurmuştu. Eğitime ve sağlığa bütçe ayırmıştı. Venezuela ile ucuz petrol anlaşması yapmıştı. Yine Zelaya, Honduras’ta 750 Amerikalı askerin bulunduğu ABD üssünün kapatılmasını istiyordu. Zelaya, yeni bir anayasa yazılması konusundaki halk oylaması kararı da alınca düğmeye basıldı. Obama, 28 Haziran 2009 günü darbe yaptırdı. Darbede SOA çıkışlı General Romeo Vasquez Velasquez kullanıldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR