Hrant Dink davasında 49’uncu duruşma: 10 yıldır adalet gelmedi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Hrant Dink cinayeti davasının 49’uncu duruşması görülmeye başlandı. Duruşma öncesi adliye önünde açıklama yapan Dink’in arkadaşları, “10 yıldır bu cinayetin gerçek sorumluları yargılanmış değil” dedi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine dair kamu görevlilerinin yargılandığı davanın 49’uncu duruşması, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Duruşma öncesi Dink’in arkadaşları, adliye önünde açıklama yaptı. Dink’in fotoğrafının bulunduğu “Hrant için adalet için” pankartı açıldığı eylemde, Ermenice ve Türkçe üzerinde “Hrant için adalet için” dövizleri taşınarak, “Öldür diyenler yargılansın”, “Biz bitti demeden bu dava bitmez” ve “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz” sloganları atıldı.

‘BİZ BİTTİ DEMEDEN BU DAVA BİTMEZ’

Dink’in arkadaşlarından Bülent Aydın bundan 10 yıl önce Dink davasının başladığını belirterek, “Hala bu cinayetin gerçek sorumluları yargılanmış değil” dedi. Adalet talebinin devam ettiğini kaydeden Aydın, “Tüm Türkiye’de adalet talebinin yükseldiği zamanlardayız” diye konuştu. 86 kişilik bir dava olduğu ve 28 tutuklu sanığın eklendiği ifade eden Aydın, “Biz bugüne kadar adalet nöbetinde tekrarladığımız gibi bu cinayetin tüm ortakları hakim karşısına çıkarılana, sorumlu kamu görevlileri yargılanana kadar bu davanın takipçisiyiz. O nedenle bir kez daha diyoruz ki biz bitti demeden bu dava bitmez” diye belirtti.

3’ÜNCÜ İDDİANAME EKLENDİ

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmaya, 28’i tutuklu 51 sanık katılırken, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ve Dink’in arkadaşları duruşmayı takip etti. Duruşmada, 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlileri ile tetikçi ve azmettiricilerin yargılandığı ana davaya Fethullah Gülen ve jandarma görevlisi sanıkların yer aldığı 3’üncü iddianamenin eklenmesi kararı okundu. İddianamenin eklenmesi ile sanık sayısı 86’ya yükseldi.

Sanıkların kimlik tespitinin ardından ara verilen duruşmada, 3’üncü iddianamenin okunması bekleniyor.

İDİANEMEDE KİMLER YER ALIYOR?

3’üncü iddianame ile sanık olan jandarma görevlileri Trabzon Jandarma İstihbarat, İstanbul Jandarma İstihbarat, Samsun Emniyet ve Jandarma görevlileri ve o dönem Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanlığı Analiz Merkez Amiri olan Hamza Celepoğlu olmak üzere 4 gruba ayrılıyor. Fox TV Haber Müdürü Ercan Gün, İhlas Haber Ajansı muhabiri Muammer Ay ve geçmişte ulusalcı çizgideki kitaplar yayınlamasıyla bilinen IQ Kültür Sanat Yayıncılık’ın sahibi Adem Sarıgöl’ün eklendiği dosyada, eski savcı Zekeriya Öz, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, gazeteciler Faruk Mercan, Adem Yavuz Arslan, avukat Halil İbrahim Koca da firari sanıklar arasında yer alıyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR