Hrant Dink Ulm’da anıldı

0
117

Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF)’in  Güney Almanya’da “Hrant Dink Etkinlikleri”nin Ulm ayağına büyük gösteridi. Tohum Kültür Merkezi (TKM) Derneğinde gerçekleştirilen anma ve söyleşi “Hrant Dink’i katledilişin 13. Yılında unutmadık” başlığıyla düzenlendi..

Etkinliklerden ilki kitlesel katılımla dün Ulm Tohum Kültür Merkezin’de gerçekleştirildi.

Anma ve söyleşiye ATİF-TKM temsilcisiyle birlikte ünlü araştırmacı, yazar Hayko Bağdat konuşmacı olarak katıldı.

Açılışı yapan TKM temsilcisi “13 yıl önce Ermeni gazetesi kurucusu olan Hrant Dink İstanbul’da katledildi. Cinayetten tam 13 yıl geçmesine rağmen dava hala sürüyor ve adaletli yargılamayla gerçek katillere ulaşılmış değil” dedi.

Anma’ya “Hrant Dink belgeseli” ile başlandı. Ardından AKP faşizimin MGK toplantılarında  Hrant Dink üzeri planlar yapıldı” dendi. “Başta soykırıma maruz kalan Ermeni ulusu olmak üzere tüm devrimci-demokratik mücadele içerisinde şehit düşen insanlar için” çağrısıyla saygı duruşu  gerçekleştirildi.

TKM temsilcisi sunumunda Hrant Dink’in hayatına değinerek, onun devrimci mücadele içerisindeki rolünü izleyicilerle paylaştı. Konuşmasının ikinci bölümde “Faşist devlet aygıtının ideolojik bileşimi tek ulus, tek dil, tek din, tek devlettir ve mahkûm edilmelidir” diyerek somut örneklerle de ifade etti.

Gazeteci-yazar ve kabare oyuncusu Hayko Bağdat konuşmasına başta 1915 yılında gerçekleştirilen Ermeni soykırımını bir Ermeni gözüyle paylaştı. Şu soruyu insanların sormasını istedi: “Siz böyle bir soykırımı nasıl kabul ediyorsunuz?”

Sunumunda, devletle birlikte tüm kesimlerin, milliyetlerin 1915’deki rolünü anlatarak “Bugün Ahmet Türk bile özür diledi” diyerek, Rojava bölgesindeki mücadelenin örnek alınması gerektiğini önemle vurguladı.

Soru-cevap bölümünün de canlı geçtiği söyleşide, konuşmacılar yöneltilen soruların tümünü yanıtladılar. SYKP adına yapılan kısa yorumda “Mustafa Kemal ve Kemalizm’den bağımsız sorunun ele alınamayacağı. Osmanlının soykırımcı politikası, Mustafa Kemal ve bugüne kadar iktidara gelen tüm hükümetler tarafından uygulandı. Çünkü bu bir devlet politikasıdır” dendi.

Gazeteci Meşale Tolu ile çok çok sayıda kişi katırken,  ADHF, SYKP, AGİF, SOL Parti, Bolşevik Partizan, DKTM taraftarları da yer aldı. Hayko Bağdat, söyleşi sonrası kitaplarını imzaladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here