HRW: Sivil tarayanlar cezalandırılmalı

Post date:

Author:

Category:

Array

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), KDP’ye bağlı peşmerge güçlerinin 14 Mart’ta Şengal’deki sivil halka yönelik saldırısıyla ilgili bir açıklama yayımladı. Açılamada 1 kişinin yaşamını yitirdiği, 7 kişinin de yaralandığı belirtilerek, sorumluların cezalandırılması istendi. HRW, saldırıda KDP’ye bağlı güçlerin plastik ve gerçek mermi ve biber gazı kullandığını belirtti.

Tanıklar iddiaları yalanladı

Kürdistan Bölgesel Yönetimi yetkililerini, ölümcül şiddet kullanılmasına karşı araştırmaya çağıran HRW, gösteriye katılan üç kişinin anlatımlarına yer vererek protestocuların silahsız ve barışçıl olduğunu, ancak Kürdistan Bölgesel Yönetimi İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak Suriyeli savaşçılardan oluşturulan ve Şengal’e yerleştirilen ‘Rojava Peşmergesi’ adlı grubun bu sivil gruba ateş açtığını kaydetti. HRW, “HRW’ye konuşan bir Rojava Peşmergesi komutanı eylemcilerin bazılarının silahlı olduğunu ve kendilerine ateş açtığını, ölüm ve yaralanmaların da bu yüzden olduğunu belirtti ancak diğer tanıkların ifadesi bu iddiayı yalanladı” dedi.

Soruşturma başlatılmalı

“Şengal’deki askeri güçlerin, protestoculara ateş açmak için meşru bir gerekçeleri olduğuna dair herhangi bir delile rastlamadık” diyen İnsan Hakları İzleme Örgütü Ortadoğu Direktör Yardımcısı Lama Fakih ise hükümetin bu hukuki dayanağı olmayan ölümcül güç kullanımıyla ilgili acilen bir soruşturma başlatması gerektiğinin altını çizdi. HRW ayrıca yetkililerden bu olaya ve güç kullanımına dair herhangi bir açıklama yapılmadığını not etti.

Sorumlular yargılanmalı

HRW’ye konuşan göstericilerden Haci Hasan, 21 yaşındaki Naze Naif ile birlikte 25 yaşındaki bir erkeğin yanı sıra iki genç kadının da saldırıda vurulduğunu anlatarak, Naze Naif’in kafasına kurşun aldığını ve olay yerinde hayatını kaybettiğini ifade etti. HRW ayrıca güvenlik güçlerinin şiddet ve ateşli silahları keyfi veya amacı dışında kullanmasının hükümet tarafından suç olarak görülmesi ve cezalandırılmasını isteyerek, güvenlik güçlerinden sorumlu yetkililerin bu durumdan da sorumlu tutulması gerektiğini bildirdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR