HRW’den BM’ye suçlama

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Pakistan’ı 2016 yazında yaklaşık 600 bin Afgan mülteciyi ülkesine zorla geri göndermekle, Birleşmiş Milletler’i (BM) de yardım etmekle ve kurmacayla suçladı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) pazartesi günü “Afgan mültecilerin kitleler halinde zorla geri gönderilişi” başlıklı bir rapor yayınladı. Raporda Pakistan, son yılların mültecilere yönelik en büyük kitlesel zorla gönderme operasyonunu yapmakla suçlanıyor. Örgütün raporunda, Pakistan’ın 2016 yazında yaklaşık 600 bin mülteciyi zorla ülkesine geri gönderdiği bildirildi.

76 sayfalık raporda mültecilere yönelik yapılan operasyonlardaki tehdit, soygun, keyfi muamele ve zorlayıcı önlemler de yer alıyor. Raporda BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (UNHCR) yönelik eleştiriler de dikkat çekiyor. Raporda, UNHCR’in Afgan mültecilere geri dönüş için 400 dolar peşin para sunmasının mülteciler üzerindeki baskıyı artırdığı kaydedildi. Bu tutumun mültecilerin gönüllü olarak geri döndükleri yönündeki bir “kurmacaya” işaret ettiği kaydedildi.

İSLAMABAD

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR