Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği: Tekke, köy tüzel kişiliğine iade edilsin

Post date:

Author:

Category:

Tokat’a bağlı Hubyar Köyünde bulunan Hubyar Tekkesi ile ilgili 11 yıldır devam eden davayı kazanan köylüler, Temel ailesinin tekrar Vakıflar Müdürlüğüne başvurması üzerine Tekke’nin, Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne bırakılmasını Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği yaptığı açıklama ile kınadı. 

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği yaptığı yazılı açıklamada, Alevi yol erkanının temel taşı olan ocakları olan Hubyar Tekkesi’nin Tokat Vakıflar Müdürlüğünce gasp edildiğini söyledi.

Alevi tekkelerinin, ocaklarının dönemlerin devletleri tarafından gasp edilmesinin ilk olmadığı belirtilen açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Devletin inancımıza, tekkemize, ocağımıza ve bizi var eden değerlere saldırmasını Osmanlı’dan biliriz. Çelebi Mehmet’ten süregelen Alevi Katliamları, sonrası yapılan kıyımlar, sürgünler, saldırılar Yavuz döneminde doruk noktasına ulaşmış ve Anadolu’da her yerde Rafiziler, Bektaşiler, Kızılbaşlar, yok edilmiş inanç merkezleri talan edilmiştir. Bunların en büyüklerinden biri de; Alevi asimilasyonlarının başlangıcı da olarak kabul edilen 1826 yılında 2. Mahmut tarafından yeniçeri ocağının kapatılması bahane edilerek Alevilerin dergahlarına yönelik saldırılardır. 2. Mahmut ulaşabildikleri yerlerdeki ve halkın üzerinde etkisi büyük dergahlara ve tekkelere Nakşibendi şeyhleri atamıştır. Şeyh atamadığı bazı tekkelere de kendilerine yakın ve asimilasyona hizmet edeceğine inandığı bazı aileleri yerleştirmiştir.”

“DAVANIN TAKİPÇİYİZ”

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün gasp ettiği Hubyar tekkesinin mülküyle, ışığıyla Alevi halkının olduğunu vurgulanan açıklamada, tekkenin köy tüzel kişiliğine iade edilmesi istendi.

Açıklamada, “Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği ve Hubyar’a gönül vermiş canlar olarak Tekke’nin asıl sahibi olan köy tüzel kişiliğine iadesi için elimizden gelen her türlü mücadeleyi vereceğiz ve bu davanın takipçisi olacağız” denildi. 

Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR