Hubyarlı kadınlar: Hubyar Sultan Tekkesi Alevilerindir

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Hubyarlı kadınlar, Tokat’ta bulunan Hubyar Sultan Tekkesi’ne Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün el koymasına tepki gösterdi. “Oraya devletin girmesi demek paralı giriş demek” diyen kadınlar, inanç yerlerine devlet el uzatmasını kınayarak, Alevileri tekke ve türbelerine sahip çıkmaya çağırdı.

Tokat’ta 400 Alevi köyünün bağlı olduğu Hubyar Sultan Tekkesi’nin mülkiyet mücadelesi, tekkenin koruyucusu olan Temel Ailesi ile köylüleri karşı karşıya getirmiş ve yaklaşık 11 yıl süren mülkiyet davasını köylüler kazanmıştı. Ancak Temel ailesinin tekrar Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne başvurması üzerine Tekke’ye, Tokat Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından el konulmuştu. Tekke Vakıflar Genel Müdürlüğü uhdesine geçer geçmez kapısına Hubyar Tekkesi “Vakıflar Genel Müdürlüğünce Yönetilmektedir” tabelası asılmıştı. Hubyar Kültür Vakfı’nın girişimiyle geri adım atıldı ve tabela yerinden kaldırıldı.

Ancak Hubyar Sultan Tekkesi’nin Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün elinde olmasına tepkiler gelmeye devam ediyor. Bir tepki de Hubyarlı kadınlardan geldi.

“KABUL EDİLEMEZ”

Tekkeye devletin el koyduğunu duyduğunda çok şaşırdığını ve hazmedemediğini söyleyen Aynur Yıldırım, “Hukuki süreç devam ediyordu. Ona bir sözümüz yok. Ama bir zümrenin istediği üzerine Hubyar’a el konulması gerçekten zoruma gitti. Hazmedemedim. Hani biz kendi içimizde kol kırılır yen içinde kalır hukuki süreç devam ediyordu. Ama biz zaten bu zihniyete karşıyız. Nasıl altın tepsi de sunarız. Onun için kabul edilemez bir şey. Kesinlikle geri verilmesini istiyoruz. Kesinlikle alacağız” ifadelerini kullandı.

“DEVLET DEMEK PARALI GİRİŞ DEMEK”

Tekkenin devlete bağlanmasının kabul edilemeyeceğini ifade eden Aysel Önal da şöyle konuştu:

“Oraya devletin el koyması demek paralı giriş demek. Orası Alevi köyü, Alevilere has bir yerdir. Alevilere verilmesi gerekir. Ancak Türkiye’nin 16 Alevi köyünde devlet el atmış durumda, bunlar acı verici. Aleviler Türkiye genelinde 25 milyondan fazla. Vatandaş olarak kabul edilmiyoruz. Üstüne bir de bizim ibadethanelerimize, türbelerimize el koymaya çalışıyorlar. Bunları istemiyoruz. Talebimiz Alevilere verilmesi yönünde. Köyün muhtarı demek zaten devleti demek. Bizim muhtarlarımız var. Onların ilgilenmesi daha doğru. Alevilere verilsin.”

“TEKKEYE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Son zamanlarda yaşadığımız talihsiz olay ile birlikte bir de yüzyıllardır kendi inancımızla, emeğimizle gözünü Hubyar Sultan Tekkesi’ne göz diktiler” diyen Aylin Arslan da, “Bizler asimilasyon politikası ve inanç merkezimizin elimizden alınmasına karşıyız. Tüm Alevi yoldaşlarımıza bu konuda duyarlı tüm yurttaşlarımıza tekkelerimize, türbelerimize sahip çıkmaya davet ediyoruz. Bu konudaki bizim duyarlılığımız oldukça had safhada” dedi. 

Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR