Hukuk ve insan hakları savunucuları: Ölüme izin vermeyelim

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ÖHP, ÇHD, TİHV, İHD ve İTO, Ankara ve Dersim’de devam eden açlık grevi eylemlerine dikkat çekerek, “Seyirci kalmayalım, ‘Artık Yeter’ diyelim, dayanışmayı büyütelim! Ölüme izin vermeyelim aslolan yaşamdır, yaşam ancak hakların korunmasıyla onurlu kılınır” çağrısında bulundu.

Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP), KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul Şubesi, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi ve İstanbul Tabip Odası (İTO) öncülüğünde Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve Kemal Gün’ün devam ettirdiği açlık grevi eylemine dikkat çekmek amacıyla Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Yaşamı savunuyoruz” pankartının açıldığı açıklamaya Toplum ve Hukuk Araştırma Vakfı (TOHAV) ve Suruç Aileleri Derneği üyeleri de destek verdi. Eylemde, 68 gündür Ankara Yüksek Caddesi’nde açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile Dersim’de 81 gündür açlık grevinde olan Kemal Gün’ün fotoğrafları taşındı.

‘ÖLÜMLE YAŞAM ARASINDAKİ KRİTİK SINIR’

Kurumlar adına basın açıklamasını okuyan ÇHD İstanbul Şube Başkanı Av. Gökmen Yeşil, “Bizler hak savunucuları, cesaret, kararlılıkla bu gidişata dur diyeceğiz” dedi. “Her yandan yükselen itirazlar ve tepkiler haklar ve özgürlüklerin umududur” diyen Yeşil, “Bu gün, ölüm sınırında baş eğmeyen iki kamu emekçisi Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ve çocuğunun kemiklerini alabilmek için açlığa yatan 71 yaşındaki Kemal Gün için burada bulunuyoruz. İki kamu emekçisi, 184 gündür Ankara İnsan Hakları Anıtı önünde ‘işimizi geri istiyoruz’ diyerek oturma eylemi yapmış ve bu taleplerini açlık grevine çevirmişlerdir. Umudun, direnişin, boyun eğmemenin ifadesi ile kendi deyimleriyle ‘açlıkla terbiye edilmek’ istenen ama direnerek işlerini geri isteyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, bugün 68’inci güne vardıkları açlık grevi ile seslerini duyurmaya devam ediyorlar. Gelinen aşama artık yaşamla ölüm arasındaki kritik sınır, her gün biraz daha sakat kalmaya ya da ölüme yaklaşmaktalar. Aynı şekilde oğlunun cenazesine ulaşmak için Dersim Seyit Rıza Parkı’nda açlık grevi yapan Kemal Gün, grevin 81’inci günündedir ve sadece oğlunun kemiklerini istemektedir” diye konuştu.

‘ASLOLAN YAŞAMDIR’

“Bizler yaşamı savunuyoruz!” vurgusu yapan Yeşil, “Tüm hak ve özgürlüklerin üzerine inen bu karanlığa karşı umudu savunuyoruz! Ölüme karşı yaşamı savunuyoruz! Yarın geç olmadan bugün seslerini duyalım! Ölüm sınırında direnen Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve Kemal Gün’ün haklı taleplerinin bir an önce duyulması ve çözülmesi için seslerine ses olalım! Seyirci kalmayalım, ‘Artık Yeter ‘ diyelim, dayanışmayı büyütelim! Ölüme izin vermeyelim aslolan yaşamdır, yaşam ancak hakların korunmasıyla onurlu kılınır” diye konuştu.

Açıklama alkış ve “Nuriye, Semih ve Kemal yalnız değildir” ve “İnsan haklarıyla insandır” sloganları ile son buldu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR