Hukuk yok sayılıyor… Çanakkale’de Danıştay kararlarına rağmen on bine yakın ağaç kesildi

Post date:

Author:

Category:

 

Çanakkale’nin Kirazlı Köyü’nde bulunan orman sahasında altın madeni arama şirketlerinin doğa katliamı yargı kararlarına rağmen devam ediyor.

İlin tek içme suyu barajı olan Atiksu Barajı su toplama havzasına 3-4 km. yakınında altın madeni arama çalışmaları için Orman Bölge Müdürlüğü ağaçları kesiyor.

Kanadalı Alamos Gold Şirketi’nin 2010 yılında başlattığı altın madeni arama çalışmalarına ÇED olumlu raporu verilmişti. Şirketin ruhsat alanı kapasite artışına karşı Çanakkale Belediyesi tarafından açılan davaya Danıştay’tan yürütmeyi durdurma kararı geldi.

Mahkeme kararlarına rağmen kesim devam ediyor

4 Aralık 2017’de bölgede meşe ve çam ağaçlarının kesildiğinin ihbar edilmesinin ardından sivil  toplum kuruluşları acilen toplanarak eylem kararı aldı. STK’lerin açtıkları davalar devam ederken kesimler devam etti. cumhuriyet.com.tr’ye konuşan ve bölgede çalışma yapan İda Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Akgül, “2 Danıştay kararı var buradaki ağaçların kesilmemesi için. Buna rağmen on binlerce ağacı kestiler. Şirket için yeniden ÇED süreci başlayacak. Şehrin tek içme suyu kaynağı olan Atiksu Barajı’nın çok yakınında bu işletme. Altın madeni çalışması çok fazla su harcamayı gerektiyor. İki tane Atiksu Barajı bile bu ihtiyacı karşılayamaz. Görmezden geliniyor bu konu” dedi.

STK’lerden oluşan teknik ekip bugün alanda analiz yaptı. Teknik ekibin raporu önümüzdeki günlerde yayımlanacak.

 

Orman İdaresi hakkında suç duyurusu

Mahkeme kararına rağmen kesime devam eden Orman İdaresi ve Orman Şehircilik İl Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulunduklarını aktaran Akgül, bugün teknik ekiple birlikte yaptıkları ziyaret sonrası da rapor yayınlayacaklarını duyurdu.  Akgül sözlerini, “Bu topraklar, su ve hava satılık değildir” diyerek sonlandırdı.

Bölgede 17 şirkete onay

Çanakkale’de 17 şirkete daha maden izni verilmiş durumda.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR