‘Hükümet Sur planını gizliyor’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sur’un Yıkımına Hayır Platformu Eş Sözcüsü Büşra Cizrelioğulları, hükümetin Sur’da yeni planlarının olduğunu söyleyerek, “Koruma Amaçlı İmar Planı farklı gerekçelerle değiştirilmek üzere ilana çıkarıldı. İş makineleriyle neyin kazısı yapılıyor kimse bilmiyor” dedi.

Sur’un Yıkımına Hayır Platformu Eş Sözcüsü Büşra Cizrelioğulları, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde “kentsel dönüşüm” adı altında devam eden yıkıma ilişkin yeni gelişmeleri değerlendirdi. Hükümetin yeni planlarının olduğunu belirten Cizrelioğulları, İl Kamu İhale Kurulu’na yönelik takipleri sonucu “Koruma Amaçlı İmar Planı”nın revize edileceğini öğrendiklerini söyledi.
“Koruma Amaçlı İmar Planı”nın farklı gerekçelerle değiştirilmek üzere ilana çıkarıldığına dikkat çeken Cirelioğulları, “İlana çıkan bölümde 1. Uygulama Etabı olan Alipaşa ve Lalebey’in de olduğu bölge yer alıyor. 2012 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Sur Belediyesi, Koruma Bölge Kurulu’nun imzasıyla ‘Koruma Amaçlı İmar Planı’nı düzenledi. Plan düzenlenirken birçok mimar, mühendis, şehir plancıları, sosyolog, arkeolog ve farklı disiplinler bir araya gelerek Suriçi’nin geleneksel otantik dokusunu korumaya yönelik bir plan hazırladı. İhaleye sunulan imar planının içeriğine ilişkin hiçbir bilginin verilmemesi bu şehrin mimar ve şehir plancıları olarak bizi kaygılandırıyor”  dedi.
‘KORUMA AMAÇLI İMAR PLANI UYGULANMAYACAK’
Bölgede rant planlarının tüm hızıyla devam ettiğine işaret eden Cizrelioğulları, “Hükümet buradaki yapılaşmanın Koruma Amaçlı İmar Planı’na uygun bir şekilde inşa edileceğini söylüyordu. Sürdürdüğü yıkımları bu plan çerçevesinde savunuyordu. Fakat bunun değiştirildiğini görüyoruz. Yani bu şu anlama geliyor ‘Koruma Amaçlı İmar Planı’nı uygulamayacaklar” ifadelerini kullandı.
‘İHALELER KAMUOYUNDAN GİZLENİYOR’
Cizrelioğulları, “Koruna Amaçlı İmar Planı”nın revize edilerek ihaleye sunulmasının ilerde telafisi zor sonuçlar doğurabileceğinin altını çizdi. Alanda yapılan kazı çalışmalarının bilimsel çalışmalardan uzak bir şekilde yürütüldüğünü hatırlatan Cizerelioğulları, şöyle devam etti: “Alipaşa ablukaya alınarak etrafı inşaat duvarlarıyla çevrildi.  Şuan iş makineleriyle kazılar yapılıyor. Neyin kazısı yapılıyor bunu kimse bilmiyor. Bir plan ihaleye çıkmış bu palanın neyi amaçlandığı belirtilmiyor herkesten gizli saklı yürütülüyor. İhaleyi alan meslek grupları da şu an yaşanan tarih katliamına tanıklık ediyor.”
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR