Hürriyet Kobanê yalanını bir hafta sonra itiraf etti

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kendisine Türk medyasının amiral gemisi misyonunu yükleyen Hürriyet gazetesi, 19 Aralık’taki “Hain Kobani’den” manşetinin yalan haber olduğunu kabul etmek zorunda kaldı

Kayseri saldırı sonrası Hürriyet’in manşetine taşıdığı “Hain Kobani’den haberinde, saldırı talimatının verdiği iddia edilen HPG’li Azad Siser’in 2 Mayıs 2016’da yaşamını yitirdiği başta gazetemiz olmak üzere birçok muhalif ajansta haberleştirilmişti.
Haberimizde Siser’in yaşamını yitirdiği haberinin 4 Mayıs’ta Hürriyet tarafından “Başına 4 milyon TL ödül konan PKK’lı öldürüldü” başlığıyla servis edildiği de yer almıştı.

Tamamıyla yalan haber

Hürriyet gazetesi, yalan haberine ilişkin ancak bir hafta sonra açıklama yapabildi. Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, bugünkü “Hürriyet’in güvenilirliğine gölge düşürüyor” başlıklı yazısında, “Sekiz ay önce ölen birinin saldırı talimatı verdiğini yazmak vahim bir hata. Hem bu haberdeki ‘saldırganın Kobani’den geldiği’ gibi diğer bilgileri şüpheli hale getiriyor hem de Hürriyet’in güvenilirliğine gölge düşürüyor” dedi.

Bilindik kaynaklar!

Bildirici, konuya ilişkin haberi yapan muhabir ile konuştuğunu ve muhabirin kendisine “bu kadar bilgi verildi” dediğini söyledi. Bildirici, haberin masabaşı bir haber olduğu ve kaynağın istihbarat olduğunu şu sözlerle itiraf etti: “Haberi yazan muhabir ile de konuştum, ‘kaynakların kendisine bu yönde bilgi verdiğini, söylenenleri başka kaynaktan kontrol etmesinin de mümkün olmadığını’ söyledi. Anlaşılan bir kaynak yanıltması ile karşı karşıyayız.”

Bir hafta sonra itiraf ettiler

Manşete taşınan ve Kobanê’yi direkt hedef gösteren haberin ardından herhangi bir düzeltme haberi yapmayan Hürriyet, hükümetin istediği algıyı oluşturduktan bir hafta sonra “okur temsilcisi” köşesiyle ortadaki vahim tabloyu şu şekilde kurtarmaya çalıştı: “Fakat bu durum gazeteci olarak bizim sorumluluğumuzu ortadan kaldırmıyor. ‘Sekiz ay önce ölen birinin saldırı talimatı verdiği’ni yazmak vahim bir hata. Hem bu haberdeki ‘saldırganın Kobani’den geldiği’ gibi diğer bilgileri şüpheli hale getiriyor hem de Hürriyet’in güvenilirliğine gölge düşürüyor.”

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR