Hüseyin Cevahir Dersim’de mezarı başında anıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

68 kuşağının önder isimlerinden ve Babamansur Ocağı evlatlarından  Hüseyin Cevahir, Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Şobek Köyü’nde bulunan mezarı başında anıldı.

Cevahir’i anmak için bir araya gelen köylüler, Babamansur talipleri ve ÖDP’liler  mezara çiçekler bıraktılar.

“CEVAHİR HALKIN İÇİNDE, HALKLA BİRLİKTEYDİ”

Mezar başında bir konuşma yapan ve Ankara’dan gelen ÖDP PM üyesi Ozan Sürer, Cevahir’in kişiliğine ve önderlik misyonuna vurgu yaptı. Sürer, “Hüseyin Cevahir’in önderliği halkın üstünde olmak değildi. O ve yoldaşları halkı için halkla birlikte mücadele etmeyi önderlik olarak anlıyorlardı” dedi.

YEDİ YIL DAVUL ÇALINMADI

Cevahir Alevi Kızılbaş toplumunun önemli ocağı Babamansur Ocağı evlatlarındandı. Ölümünün üzerinden geçen yedi yılda, civar köyler ‘Piro’ dedikleri Cevahir için düğünlerinde davul zurna çalmadılar.

MALTEPE’DE 1 HAZİRAN 1971’DE VURULDU

Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi’nin (THKP-C) Mahir Çayan ve Ulaş Bardakçı ile birlikte önder kadrosu içerisinde yer alan Hüseyin Cevahir, İsrail Başkonsolosu Efraim Elrom’un öldürülmesi eyleminin ardından aranırken, İstanbul Maltepe’de Mahir Çayan ile birlikte saklandıkları evin kuşatılması sonucu polislerle girilen çatışmada 1 Haziran 1971 günü hayatını kaybetmişti.

PİRHA/Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR