İbadi: Irak, bugün birleşmeye en yakın olduğu dönemdedir

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Irak Başbakanı İbadi basın toplantısında “Musul’da teröristleri kovalamaya devam edeceğiz. Tek ve birleşik Irak’ı güçlendirmek istiyoruz. IKBY ile sorunların çözümü için ortak çalışmalarımız sürüyor. Irak, bugün birleşmeye en yakın olduğu dönemdedir” dedi. 

“IŞİD’in büyük ölçüde güç kaybettiğini” dile getiren İbadi, Musul’un  batısını kurtarmakla ilgili, “Önümüzdeki görev daha kolaydır ve güçlerimiz de  buna hazırdır. Bu aşamada zorluklarla karşılaşacağız ama askeri planlarımızı  tamamlamayı sürdürüyoruz.” dedi.

Musul’un doğusunda IŞİD’ten kurtarılan bölgede valilik ve kaymakamlık  binalarını yeniden açtıklarını belirten İbadi, orada ayrıca Organize Suçlarla  Mücadele Şubesini de devreye soktuklarını, birçok devlet dairesinin de göreve  başladığını anlattı.

Musul’da kurtarılan bölgelerde IŞİD’e ait çok sayıda patlayıcı madde  ele geçirdiklerine işaret eden İbadi, “Musul’da teröristleri kovalamaya devam  edeceğiz. Doğuda çok sayıda aile evine geri döndü ve oradaki hizmetler devreye  girdi. Yeni sığınmacıları yerleştirmek için gerekli çadır ihtiyaçlarını da  karşılayacağız.” ifadesini kullandı.

IKBY’nin bağımsızlığı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlığı konusuna ilişkin ise İbadi, şöyle konuştu:

“Bu konu siyasi olarak bize sunulmadı. Tabii ki halkların geleceğini  tayin etme hakkı var ancak bu mesele teorik boyuttadır ve atılan rasyonel hiçbir  adım yok. Herkese saygı duyan ve hizmet eden Irak’tan yanayız. Tek ve birleşik  Irak’ı güçlendirmek istiyoruz. IKBY ile sorunların çözümü için ortak çalışmalarımız sürüyor. İlk defa Peşmerge ve güvenlik güçlerimiz arasında  işbirliği ve dayanışmada sıçrama yaşandı. Hiçbir konuyu tartışmak elbette ki yasak  değil ancak yasak olan tek taraflı karar almaktır. Irak, bugün birleşmeye en  yakın olduğu dönemdedir. Devleti, herkesi temsil ettiği ve savunduğu yapıya yakınlaştırmayı arzuluyoruz.” yanıtını verdi.

Ülkedeki yerel ve genel seçimlerin birleştirilmesi iddiasına da  değinen İbadi, “Bazı taraflar, seçimlerin birleştirilmesini istediğini açıkça  ifade etti. Hükümet olarak yerel seçim tarihini 16 Eylül olarak kararlaştırdık.  Yüksek Seçim Komiserliği de seçimlerin bu tarihte yapılması için çalışmalarını  yapıyor ancak meclisin seçim kanunu düzenlemesi lazım ki zamanında yapılsın.  Hükümet olarak seçimlerin zamanında yapılmasını istiyoruz. Güvenlik anlamında da  buna hazırız.” değerlendirmesinde bulundu.

 “Her gün terör uyarısı geliyor”

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliğinin Bağdat’ta bazı otellerin terör  saldırısına maruz kalacağı yönünde uyarı yaptığı konusuyla ilgili ise İbadi,  “Büyükelçiliğin uyarısındaki arka planı bilmiyorum ancak terör saldırılarıyla  ilgili bize her gün uyarı geliyor. İstihbarat güçlerimiz, terör hücrelerini açığa  çıkartmaya çalışıyor. Her uyarının takipçisi olmayı sürdüreceğiz.” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR