İbadi: Türkiye’nin Musul operasyonuna katılmasına müsaade etmeyeceğiz

Musul operasyonuna ilişkin konuşan Irak Başbakanı Haydar El İbadi, operasyona sadece Irak güçlerinin katılacağını belirterek, Türk ordusunun operasyona katılmasına müsaade etmeyeceklerinin altını çizdi.

Irak Başbakanı Haydar El İbadi, kısmi başlatıldığı belirtilen Musul operasyonuna ilişkin açıklama yaptı. El İrakiye televizyonuna konuşan İbadi, operasyona sadece Irak güçlerinin katılacağının altını çizdi. Türk ordusunun Musul operasyonuna katılmasına müsaade etmeyeceklerini kaydeden İbadi, Irak topraklarını ihlal eden tek gücün Türkiye olduğunu vurguladı. Bunun kabul edilmez bir durum olduğunu belirten İbadi, Türkiye’deki siyasilerin “Irak’ta başka güçler varken, neden biz olmayalım?” yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine, “Irak’ta hiçbir yabancı güç yoktur. Sadece danışman düzeyinde vardır” şeklinde cevap verdi.

“Türkiye’nin Başika’da güç bulundurması yeni bir problemdir” diyen İbadi, Musul operasyonunda Irak güçleri dışında hiçbir yabancı güce ihtiyaç duyulmadığını belirtti. İbadi, “Türkiye’den Irak’a muharebe gücü göndermesini istediğimizi gösteren bir belge varsa bize göstersin. Biz böyle bir şey istemedik” diye konuştu.

ABD’den Musul açıklaması

Musul operasyonuna ilişkin bir açıklama da ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan (CENTCOM) geldi. CENTCOM’dan yapılan yazılı açıklama şöyle: “Musul operasyonuna ilişkin olduğu iddia edilen bir planın Twitter’da paylaşıldığını biliyoruz. İnternette ve sosyal medyada pek çok yanlış haberler var. Pek çok insan, Musul’un özgürleştirilmesinin nasıl ve ne zaman başlayacağını bildiğini sanıyor. Musul’un özgürleştirilmesi, Irak ordusunun bir planıdır ve Irak hükümetinin DEAŞ’ı kesin olarak yenmek için seçtiği bir zamanda başlayacak.”

(rp)

EN SON EKLENENLER