İddianamede adalet kırıntısı yok

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç İçin Adalet Platformu ve SGDF, 18 ay sonra kabul edilen Suruç iddianamesine ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı yaptı. Çok sayıda siyasi parti temsilcisinin katıldığı toplantıda konuşan SGDF Eşbaşkanı Ceren Çoban, “Failler araştırılmak yerine konfederasyonumuz illegalize edilerek katliam meşrulaştırılmak istenmektedir” dedi.
Suruç Aileleri İnisiyatifi adına konuşan Gamze Yıldız ise Suruç İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal’a verilen 7 bin 500 liralık para cezasına tepki göstererek, “Dün kabul edilen iddianamede yer alan 3 sanıktan 2’si zaten yurtdışında. Biz bu iddianamede asla adalet kırıntısı görmüyoruz. Bu adaleti tanımıyoruz. Biz ‘Bitti’ demeden bitmez. Bunun hesabının sorulacağını biliyoruz. Gerçek failler yargılanıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” sözlerini kullandı.

Fail Suruç’a nasıl geldi?

Suruç İçin Adalet Platformu adına konuşan Avukat Gülhan Kayam da 19 aydır dosyada uygulanan gizlilik kararını hatırlatarak, “Failin Suruç’a nereden nasıl geldiği, nerede konakladığına dair hiçbir araştırma yapılmamış. Hakkında yakalama kararı olmasına rağmen, o gün 2.5 saat Suruç’ta dolaşıyor, Emniyet Müdürlüğü’nün önünden geçiyor ancak yakalanmıyor. Savcılık 19 ay boyunca sadece iki şey yapmış; kamera kayıtlarını toplamış ve Yakup Şahin’in ifadesini almış” dedi.

İSTANBUL / ETHA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR