‘Îdlib birkaç gün içinde netleşecek’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Devrimci Güçler Genel Komutanı Hacı Ehmed, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geçtiğimiz günlerde Ankara’da Tayyip Erdoğan’la görüşmesine dikkat çekerek, önümüzdeki birkaç gün içinde İdlib’deki bazı gelişmelerin yaşanabileceğini kaydetti

Gözler sonlara doğru yaklaşan Rakka’yı özgürleştirme operasyonu üzerindeyken, bu operasyonun başarısı nedeniyle Türkiye, İran ve Rusya tarafından Astana Anlaşmasıyla hızla gündeme alınan İdlib’de neler oluyor? Coğrafi yakınlığı nedeniyle alanı iyi tanıyan ve yakından takip eden Devrimci Güçler Genel Komutanı Hacı Ehmed, İdlib’deki son durumu ve olası gelişmeleri ajansımıza değerlendirdi.

Îdlib’i paylaşacaklar

Astana-6 görüşmelerinde Rusya, Türkiye, İran’ın İdlib’in bazı bölgelerine gözlemci güç yerleştirmesi anlaşmasının aslında İdlib’i 2-3 parçaya bölmek anlamına geldiğini ifade eden Ehmed, Cephet El Nusra’nın tekrardan Hama’ya saldırması ve rejimin büyük kayıp vermesi nedeniyle bunun şu ana kadar gerçekleştirilemediğini söyledi. Putin’in geçtiğimiz günlerde Ankara’ya gelişi, Erdoğan’la görüşmesinin, İdlib’deki gelişmeleri biraz daha hızlandırmak amacıyla gerçekleştiğini dile getiren Ehmed, önümüzdeki birkaç gün içinde bazı gelişmelerin yaşanabileceğini kaydetti.

Nusra ile şantajla anlaşma

Ehmed, geçtiğimiz günlerde Türk devletinin yalanlamasına rağmen bazı Rus ajanslarının Türk devlet güçlerinin İdlib’e girdiği yönündeki haberlerine dikkat çekerek,“Tabii Ruslar ‘Türkler girmiş’ diyorlarsa bunu şöyle okumak gerekir: Halen girmedi ama girecek. Ruslar böyle bir ön propagandayla olmuş gibi gösteriyorlar. Türkler tabi İdlib’e girecekler. Ama henüz Türk askeri gücü olarak mı girecekler yoksa var olan guruplarla mı girecekler, daha tam netlik kazanmadı” dedi.

Kapı üzerinden şantaj

Önümüzdeki 2-3 gün içinde İdlib’deki gelişmelerin daha fazla netleşeceğini belirten Ehmed, “Türkler böyle birkaç yere girebilir. Sarkim, Harim gibi bazı yerler var, oralara da girebilirler. Hama tarafında bazı yerler var, Türkler onlardan istiyor. Oralara da girebilirler. Cephet El Nusra’ya karşı bir savaş yapamazlar. Ama böyle kuşatarak emrivaki gibi bir şey yapıp bazı yerleri ondan almak istiyorlar. Bu stratejik bombardıman uçakları var, Ruslar bunları Suriye’de ilk defa kullandı. Yüzlerce bombardıman yapıldı. Adeta köy köy, yer yer, merkez vuruldu. Yüzlerce insan öldü, binlerce insan yaralandı. Türkler de Babil Hava gibi İdlib’e yaşam gereksinimlerinin girdiği kapıların hepsini tuttu. Yine Türkiye’nin denetimindeki diğer gruplara bağlı olan insanlar da bir özel savaş harekatı başlattılar” dedi.

Girecekler ama ne kadar?

Hacı Ehmed, Heyet Tahrir El Şam’ın biraz direndiğini, daha da direnecek gibi göründüğünü ama tavizler vermek zorunda kalabileceğini dile getirerek, şunları belirtti: “Türkler kapıları tuttu, Ruslar da vurdu. Şimdi Nusra’ya ya birkaç yeri vereceksin ya da tümden bir savaşa gireceksin şeklinde bir dayatma var. Türkler de, Ruslar da İdlib’e girecekler. Ama girme oranları hangi kapsamda ve nerelere olur; onu ancak önümüzdeki günlerde pratikte göreceğiz. 2-3 gün içinde netleşebilir.”

Beritan Sarya/Şehba – ANF 

56

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR